Başarı

Kocaelispor’da değişik yönetim

 

Kocaelispor’un erkek taraftarı kadar, kadın taraftarı da olduğunu biliyorum. Biri de benim. Bu yüzden Kocaelispor’da yaşanan gelişmelere kayıtsız kalamam.

Kocaelispor, bir dönem Türk futboluna damga vurmuş bir takım. Çok badireler atlattı ama düştüğü yerden kalkmasını da bildi.
Taraftarı bugüne kadar Kocaelispor’u hiç yalnız bırakmadı. Bazen sayıları azaldı ama hiç bitmedi. Adını değiştiren, hülle yapan başka kulüpler oldu ama Kocaelispor, kurulduğu günkü adıyla yoluna devam etmesini bildi.
Hala borcu var, hala hak ettiği ligde değil. Ama bugün çekilen sıkıntıların kıymeti ileride daha iyi anlaşılacak diye düşünüyorum.
Zaman zaman sizlere bahsediyorum, aktif muhabirlik dönemimde maç fotoğrafı çeken tek bayan muhabirdim. Ve mütevazi olmıcam çektiğim fotoğraflar çok beğenilir, Hürriyet’te çıkardı. Yani İsmetpaşa Stadı’nda çok maça gitmişliğim var. İyi günlerdi.
Kocaelispor henüz küme düşmemişti. Kupa kaldırdığımız günlerdi.
Amatöre kadar süren gerileme dönemini ise dışarıdan takip ettim.
Kocaelispor’un kan kaybında geçmiş dönemlerin hataları elbette vardı.
Ama AKP dönemindeki bakış açısı bu kan kaybını daha da hızlandırdı.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eski başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun geçenlerde Bugün Kocaeli Gazetesi’ndeki röportajını okudum. Sayın Karaosmanoğlu’nun Kocaelispor’a hıncının hala geçmediğini bu röportajdan da rahatlıkla anlayabilirsiniz.
Futbolu günah, futbola yapılan yatırımı boşa sayan bir anlayıştı. Baştan savma, istemeden, zoraki yardımlarla ite kaka lige girebiliyorduk.
Allah’tan İbrahim Karaosmanoğlu yeniden aday göstermedi. Yoksa Kocaelispor için durum daha vahim hale gelebilirdi.
Konumuz aslında Kocaelispor’un geçen hafta sonu yaptığı olağanüstü genel kurul.
Bu kongre kararı aslında geçen sezon takım küme düştükten sonra alındı.
Kocaelispor’un mevcut başkanı Engin Koyun, Türk futbol tarihine geçecek kadar kötü bir yönetim anlayışıyla Kocaelispor’u küme düşürürken, kongre ve istifa bekleyen taraftarın öfkesini soğutmak için, “Lige başlayalım, kongreyi öyle yapacağız” demişti.
İstenmeyen adamdı. Ama bu sezon Kocaelispor açısından şanslı gidiyor.
İyi bir başlangıç yapıldı. Üst üste galibiyetlerin ardından, tam da zirvede 3 puan farklı lider konuma geldiğimizde olağan üstü genel kurul gerçekleşti.
Küme düşerken Engin Koyun’u yerden yere vuran, kulübün başında bir saniye daha görmeye dayanamayanlar, ligdeki bu iyi gidişatın etkisiyle olsa gerek, Engin Koyun’a itiraz bile edemediler. Tek başına aday oldu ve göreve devam etti.
Stratejik olarak iyi planlanmış bir durum. Engin Koyun, o kaotik dönemi nasıl bu hale getirip, yeniden güvenoyu almayı başardı, takdir edilmesi gereken bir durum.
Bu sürdürülebilir mi, sezon sonunu bu başkan ve yönetim görecek mi merak ediyorum.
Engin Koyun’un yönetimine baktığımda işlerin ters gitmesi durumunu düşünerek şimdiden bazı önlemler aldığını da görüyorum. Engin Koyun, koyu bir AKP’li. Geçmişte bu partide ilçe başkanlığı da yapmış. Ama yönetimde damardan CHP’li isimler olduğunu da görüyoruz.
İşte bu CHP’liler büyük ihtimalle ilerideki ters durumlarda devreye alınacak sigorta görevi görecek gibi.
Bakalım bu plan da tutacak mı? Olağanüstü genel kurul kararını tam zamanında tutturan Engin Koyun’un yönetime aldığı CHP’liler işler ters giderken taraftar içindeki muhalif sesleri sakinleştirebilecek mi?
Benim üzüldüğüm, Kocaelispor’un tam siyasatin göbeğinde kalmış olmasıdır.
Engin Koyun’un istediği gibi işler yürüyor olabilir. Ama Kocaelispor’un ihtiyacı olanlar, Engin Koyun’un arzuları değildir. Kocaelispor’un kalıcı bir yükseliş için altyapıya, yetenekli gençler yetiştirmeye ihtiyacı vardır.
Bugün adeta bolluk var. Her yerden takıma para akıyor. Ama hepsi taşıma su. Bu değirmenin güçlü bir akarsuya ihtiyacı var. Bu akarsu da, bilinçli bir planlama, siyasi değil, sportif düşünceyle olur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu