Başarı

Çalışınca oluyor

Bu slogan aslında bir belediyenin sloganı. Ancak bir iş yapıldığında, başarılı olduğunda büyük gururla ‘Çalışınca oluyor’ deriz.

Benim de sık sık ağzımda olan bir cümle. Birinin başarısını duyunca gayri ihtiyar, ‘Çalışınca oluyor’ diyorum.  Bunları neden mi söylüyorum, Derince’de oturuyorum ve evimin arkasındaki yeşil alan daha önce çer çöp içindeydi. Yıllar önce belediye düzenleme yaparak, çok güzel çam ağaçları ve çiçekler ekerek, çocuklara park yaparak o atıl alanı insanların güzel vakit geçirmesi için kazandırdı. İnsanlar bu yeşil alanda  çocuklarını parka getiriyor, yürüyüş yapıp piknik bile yapabiliyor.

Malum kar kış kapıda ve son yıllarda daha önce yaşanmayan fırtına ve yağmurlar meydana geliyor. Türkiye’nin bir çok bölgesinde can kayıpları meydana geliyor. Çok şükür ki bölgemizde can kaybı yaşanmadı ama bir çok ev, iş yeri, ağaçlar hasar gördü. Apartmanımızın arkasındaki güzelim ağaçlar da dolayısıyla yerinden çıktı. O halde görünce içim acıdı ve Derince Belediyesi’ni aradım. Normal bir vatandaş olarak ağaçların yomulduğunu ve emeklerin boşa gitmemesi için ilgilenilmesi gerektiğini rica ettim.  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün ilgilendiği ve konuyu aktaracakları söylendi.

Ertesi gün ise ağaçların yine yağmur altında ekiplerin yerinden sökülen ağaçları tekrar diktiğini ve  sağlamlaştırdıklarını gördüm. Bununla yetinmeyip bana telefonla geri dönüp, ‘Talebiniz üzerine ağaçlar yerine dikildi. Bizim göremediğimiz, sizin gördüğünüz başka ağaclar varsa söyleyin’ demeleri ise taktire şayandı. O rüzgar ve yağmur altında emekleri için teşekkür ederek, içimden de gerçekten ‘Çalışınca oluyormuş’ dedim.

Hep olumsuzlukları mı dile getireceğiz. Olumlu ve güzel gelişmeleri de yazıp bir çok kişiye örnek olmak adına da sizlerle paylaşmak istedim. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gerçekten bu sloganın hakkını veriyor. Tebrik ederim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu