Eğitim

Çocuk Edebiyatı ödülleri belli oldu

Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı “5. Çocuk Edebiyatı Ödülleri” yarışmasında ödül kazanan eserler belli oldu

 Çocuk Edebiyatı Ödülleri

KOCAELİ YÜKSEK ÖĞRENİM VAKFI, Çocuk Edebiyatı ödülleri adını verdiği yarışma ile çocuk edebiyatına seçkin eserlerin kazandırılması için yürüttüğü anlamlı etkinliğini bu yıl ilk kez Çocuk Jürisi’nin de katılımı ile 5.inci kez düzenledi.

KOCAELİ YÜKSEK ÖĞRENİM VAKFI ÇOCUK EDEBİYATI ÖDÜLLERİ adlı yarışmanın amaçları; Çocukların bilincini kirletmeyen, estetik algılarını geliştiren, edebiyattan zevk almalarını sağlayan Türkçe eserlerin ortaya çıkarılması ve çocuk edebiyatına dikkat çekilmesi olarak belirlenmiştir.

Bu amaçlara uygun olarak incelemeye alınan eserlerden 2022 ödüllerine layık görülenler aşağıda gerekçeleri ile listelenmiştir.

7-11 yaş grubunda ödül alan “Kaf Dağı’nda Bir Gün” adlı eser Koray Avcı Çakman tarafından kaleme almıştır.

Çakman eserinde iki yaşlı kadının ve bir çocuğun başlarından geçen maceraları anlatarak yaşa ya da herhangi bir olguya takılmadan onların hayata nasıl tutunduklarını, hayatın her anından nasıl zevk aldıklarını, yaşama sevincinden ödün vermeden, hiçbir şeyin imkansız olamayacağını gösterip bu inancı sevgi, cesaret, umut gibi kavramlarla birleştirip bir aile olabilmeyi gerçekçi ve epik çizgilerle sunmuştur.

11 + yaş gurubu ödülüne “Uçan Hipopotamı Düşünme” adlı kitabı ile Hanzade Servi layık görülmüştür. 

Servi, bu güzel eserinde Farklı düşünen ve yaşayan bireylerin sağlıklı iletişim kurabileceğini, var olan değerlerimizi korumak gerektiğini, işbirlikçi yaklaşımla çevre duyarlılığını gözler önüne sererken kendine özgü kurgusuyla mizahı başarılı bir anlatımla birleştirip empati duygusunu hissettiren, sorgulayan ve felsefi düşünceleri içeren bir bakış açısıyla karakterleri canlı ve duyarlı bir biçimde aktarmıştır.

Yarışmanın ödül töreni 15 Aralık Perşembe Günü, ODTÜ GV Özel Kocaeli Okulları’nın ev sahipliğinde düzenlenecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu