Bilgin Olsun

SAR Arama Kurtarma’dan tanışma toplantısı

Maraş depreminde 212 kişi kurtardılar

SAR Arama Kurtarma ve Acil Yardım Derneği Kocaeli ekibi, tanışma toplantısı düzenledi. Yeni üyerlerin ve SAR Kocaeli ekibinin katıldığı toplantıda depremle ilgili ve SAR’a katılım süreci ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

SAR Derneği yaşanan büyük depremin ardından Gaziantep, Adana, K. Maraş, Malatya ve Hatay’da 630’dan fazla gönüllüsü ile depremin ilk gününden itibaren çalışmaya başladı. SAR Adana Ekibi depremin 27. dakikasında enkaz üstü çalışmalara başladı. Deprem boyunca bölgede önemli çalışmalar yürüten SAR ekibi, 212 vatandaşın sağ bir şekilde enkaz altından çıkarılmasını sağladı.
Yıllardır aldıkları eğitimin sonucunda deprem bölgesinde önemli işler başaran SAR Kocaeli ekibi, yaşananları ve bundan sonra neler yapılması gerektiğiyle ilgili Necati Gençoğlu Kültür Merkezin’de tanışma toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıya katılanlara, SAR derneği ile ilgili genel bilgilendirme ve eğitimlere katılım süreci, üyelik süreci gibi birçok konuda bilgi verildi.
SAR Kocaeli Ekip Lideri Hasan YÜCE, “SAR Kocaeli olarak, son yaşanan depremin ardından ekip arkadaşlarımız ve ekipmanlarımız ile hemen yola çıktık. K.Maraş’a gittiğimizde çok büyük bir yıkım ile karşılaştık. Büyük bir özveri ile, ekip arkadaşlarımızla enkazdan enkaza koştuk. Onlarca insanımızı canlı bir şekilde enkazdan çıkardık’’ dedi.

SAR Kocaeli olarak daha büyük bir ekip olmak için çalıştıklarını kaydeden YÜCE, ‘Kişilerin önce bireysel olarak bilinçlenmesi ve ardından ailelerini bilinçlendirmeleri çok önemli. Bu nedenle elimizden geldiğince gönüllü olarak birçok okulu, kamu kurumunu ve özel kurumları bilinçlendirecek eğitimler veriyoruz. Siz gönüllülerimiz ile hem daha bilinçli bir toplum hem de olası bir afet durumunda birlikte daha güçlü olduğumuz bir ekosistem yaratacağız” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu