Güncel

Körfez yenileniyor

İzmit Körfezi hayalet ağlardan temizleniyor

 

Deniz Salyası olarak bilinen ve özellikle Marmara Denizi’nde etkisini gösteren müsilaj sorununun çözümü için 2021 yılı Haziran ayı başlarında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un başkanlığında önemli bir toplantı  yapılmış ve müsilajla mücadeleye yön verecek eylem planı yapıldı.

Kocaeli Valiliği’nce yapılan açıklamada, Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulu üyeleri ve konunun uzmanlarının katılımlarıyla düzenlenen toplantıda,. müsilajla mücadeleye önemli katkılar sağlayacak olan ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları, tecrübeleriyle son hali verilen ve 22 maddeden oluşan Marmara Denizi Koruma Eylem Planının startı ilinizden verildiği belirtildi.

Açıklamada, 7 Haziran 2021 tarihinde yayımlanan Marmara Denizi Eylem Planı’nın 18. Maddesinde: “Marmara Denizi’mizdeki tüm hayalet ağlar 1 yıl içerisinde temizlenecek” belirtilmesi üzerine Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulu üyesi de olan Vali Seddar Yavuz’un talimatları ile   İl Tarım ve Orman  Müdürlüğü koordinasyonunda “İzmit Körfezinin Hayalet Ağlardan Temizlenmesi Projesi “İKHAT PROJESİ–2022”  hazırlanmış ve vakit kaybetmeden çalışmalara başlanmıştır.

İlimiz sınırlarında bulunan İzmit Körfezi’nde 6 bölgede hayalet ağların tespiti ve çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmalar kapsamında; Darıca ilçesi sınırlarındaki 3 bölgede ve Körfez ilçesi sınırlarındaki 2 bölgede hayalet ağlar, muhtelif av araçları ve yaklaşık 2500 metre kare gırgır ağı, 3200 metre kare çeşitli uzatma ağları, trol kapısı ve muhtelif ebatlarda çapalar denizden çıkarılmıştır.

Proje kapsamında çalışma yapılacak 1 bölge ile ağların olması muhtemel diğer bölgelerin tarama çalışmasına müteakip deniz ve hava şartlarına bağlı olarak proje takvimi içerisinde çıkarma çalışmalarına devam edilecek olup, bu çerçevede yapılan çalışmaların 2022 yılı Ekim ayı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu