Etkinlik

Özbeklerden Türkiye’de Nevruz kutlaması

 

Özbekistan’dan gelen bir grup Özbekli, Özbek Büyukelciligi, Özbeyim Derneği Turkiye’de bir grup destek etkinlikleri yaptı.
Başkentin yüksek ve güzel tepelerinden birinde yer alan Görkem kalede planlanan toplantının ev sahipliğini Özbekistan’ın Ankara Büyükelçiliği ve Elçiliğe bağlı olarak düzenlenen Uluslararası “Özbegim” Derneği yaptı.

Fırınlarda ateş yakıldi. Türk halklarının eski ve bahar yemekleri olan sumalak, somsa, mantı hazırlandı. Fırınlarda ekmekler yapıldı. Özbek Pilavi pişirildi ve lezzetli bir sofra hazırlandi. Bu etkinlikden üç amac vardı:
Öncelikle Türkiye’de 6 Şubat’ta meydana gelen ve “Yüzyılın Felaketi” olarak anılan depremde hayatını kaybedenleri anmak, bu zor günlerde Türk halkının yanınde olmak kardeşlik güçünü hissettirmek, Türklerin kadim bayramı Nevruz ve tüm islam aleminin Ramazan ayı kutlandı.

Depremde hayatını kaybedenlerin anısına Kuran-ı Kerim okundu.
Ankara’daki büyükelçilikler, uluslararası dernekler ve konseylerin temsilcileri, Türk halkına taziyelerini ileterek baş sağlığı dilediler.

Etkinliğe gelen 300’ü aşkın davetli arasında deprem bölgesindeki çocuklara özel yardım duyurusu yapıldı. Bağışlar ve oyuncaklar toplandı.

22 Mart’taki etkinlik Hatay’ın Ovakenti’de 21 Mart’ta düzenlenen Nevruz kutlamasının büyük ilgi gördü.

Ankara’daki Özbek Büyükelçiliği ve Uluslararası “Özbegim” Derneği, depremden etkilenen ve şu anda çadırlarda yaşayan Ovakent halkına çorba ve sumalak ikramında bulundu. Kadınlar ve
çocuklara Özbekistan’dan getirilen milli elbise, futbol forması, kitap, uçürtma ve diğer hediyeler takdim edildi.
Özbek-Türk dostluğunun simgesi haline gelen resmi çizen ressam Sarvar Farmonov’un düzenlediği resim dersi herkesin gönlünde yer aldı.
Futbol ve uçurtma şenligi çocuklar için gerçek bir bayram yaşattı.

Nevruz, Turkiy halklarının eski ve yaygın bir bayramıdır.

Türk halkları iyi günde de zor günde de her zaman birbirine destek olmuştur. Bu tür bir dostluk ve uyum, bugün halklarımız arasındaki ilişkilerin sağlam bir temelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu