Eğitim

“KYÖV 5. Çocuk Edebiyatı Ödülleri” sahiplerini buldu

 

Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen ‘’Çocuk Edebiyatı Ödülleri’’ çocukların bilinç ve duyarlığını derinleştiren, estetik algılarını geliştiren, edebiyattan zevk almalarını sağlayan Türkçe eserlerin ortaya çıkarılması ve çocuk edebiyatına dikkat çekilmesini amaçlamaktadır. Bu yıl beşincisi düzenlenen yarışmanın ödül töreni 15 Aralık 2022 Perşembe günü ODTÜ GV Özel Kocaeli Okulları ev sahipliğinde gerçekleşti.

Törene Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şerif ÜNAN, KYÖV Yönetim Kurulu Üyeleri, ODTÜ GV Özel Kocaeli Okulları Kurucu Temsilcisi Süleyman ANNAK, Okul Müdürü Güler TELLİ, Jüri Üyeleri ve çok sayıda edebiyatsever katıldı.

ODTÜ GV Özel Okulları Müdürü Güler TELLİ’nin açılış konuşmasıyla başlayan tören Kocaeli Yüksek Öğrenim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zaman Jüri Başkanı Feyzullah Yavuz ULUGÜN’’ün konuşmasıyla devam etti.

ALANINDA YETKİN JÜRİ ÜYELERİ

KYÖV 5. Çocuk Edebiyatı Ödülleri 7-11 yaş ve 11+ üzeri yaş kategorisinde iki eser arasında paylaşıldı. İki eser sahibinin her birine 2.000 TL takdim edildi.“ KYÖV 5. Çocuk Edebiyatı Ödülleri” jüri üyeleri Feyzullah Yavuz ULUGÜN (Jüri Başkanı), Cahit ÖKMEN, Oya GÜNDÜZ AKSU, Selma GÜN, Hülya ÇEVİRME ve Şebnem CENGİZ tarafından titizlikle değerlendirildi.

YENİLİKÇİ BİR KARAR

Bu yıl yenilikçi bir karar alarak KYÖV Çocuk Edebiyatı Ödülleri Jüri Üyeleri tarafından ODTÜ GV Özel Kocaeli Okulları öğrencilerinde oluşan ‘Çocuk Jürisi’ oluşturuldu. İlkokul, Ortaokul ve lise kademelerinden 4’er öğrenci seçildi. Bu yenilikçi karar ile ‘Çocuk Jüri’si kazanan eserlerin belirlenmesinde etkin rol aldı.

GEREKÇELERİYLE AÇIKLANDI

Eserinde iki yaşlı kadının ve bir çocuğun başlarından geçen maceraları anlatarak yaşa ya da herhangi bir olguya takılmadan onların hayata nasıl tutunduklarını, hayatın her anından nasıl zevk aldıklarını, yaşama sevincinden ödün vermeden, hiçbir şeyin imkansız olamayacağını gösterip bu inancı sevgi, cesaret, umut gibi kavramlarla birleştirip bir aile olabilmeyi gerçekçi ve epik çizgilerle okuyucuya sunduğu için 7-11 Yaş kategorisinde “Kaf Dağında Bir Gün” adlı eseriyle Koray AVCI ÇAKMAN’a verildi.

Eserinde farklı düşünen ve yaşayan bireylerin sağlıklı iletişim kurabileceğini, var olan değerlerimizi korumak gerektiğini, işbirlikçi yaklaşımla çevre duyarlılığını gözler önüne sermesi, kendine özgü kurgusuyla mizahı başarılı bir anlatımla birleştirip empati duygusunu hissettirmesi, sorgulayan ve felsefi düşünceleri içeren bir bakış açısıyla karakterleri canlı ve duyarlı bir biçimde aktarması nedeniyle 11+ yaş kategorisinde ‘’Uçan Hipopotamı Düşünme’’ adlı eseriyle Hanzade SERVİ’ye verildi.

 

Geçtiğimiz yıllarda KYÖV Çocuk Edebiyatı Ödülleri Kazananları ise şu şekilde;

2017

Çiğdem SEZER-Juju Beni Unutma

Mustafa Hakkı KURT -Yeşil Çekirgeler Zamanı

Mavisel YENER – Oyun Sevenler Şapka Taksın, Şiir Sevenler Parmak Kaldırsın, Kedi Sevenler Buraya Toplansın

2018

Gökhan Akçiçek – Küçük İyilikler Sokağı

Mevlüt SOYSAL – Kuzey’in Maceraları Doğada İki Hafta

Zeynep ALPASLAN- Tokyo

2019

Burcu AKTAŞ – Vahşi Şeyler

Güliz SÜTÇÜ – Dodo Bay Poşet

Başak ABDULA – Bazen İşler Karışır – Öykü Teşvik Ödülü

2021

Ayfer Demirtaş – Yeraltı Canavarı

Eşref Karadağ – Dedem Bir Maymun

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu