Etkinlik

İzcilerden anlamlı ziyaret

Yarımca İzcilik ve Gençlik Spor Klübü izcileri, Hocalı katliamının yıl dönümünde Kocaeli Haydar Aliyev Azerbaycan Kültür Evi’ni ziyaret etti.


Kültür Evi Başkanı Bilal Dündar ve yönetim kurulu üyelerince Aliyev Kültür Evi Başkanı Bilal Dündar Azerbaycan Hocalı’da 25-26 Şubat tarihlerinde yapılan katliamı detaylarıyla genç izcilere anlattı.
Dündar Azerbaycan ve Türkiye’nin bir millet iki devlet olduğunun altını çizerek, “Aynı dili konuşuyor, aynı kültürü yaşıyoruz. Tarih boyunca Türkler ve Azerbaycanlılar sürekli dayanışma içinde olmuş, Kurtuluş Savaşı’nda tüm Azerbaycanlılar ziynet eşyalarını ve altınları bir araya getirerek Türkiye’nin savaş sırasında silah almasına katkı sağlamıştır. Aynı şekilde Türkiye de Karabağ’ın Ermenilerden geri alınmasında büyük rol oynamıştır dedi.


Türkiye İzcilik Federasyonu Kocaeli il temsilcisi Rıfat Kağanoğlu da Kocaeli’de çeşitli okullarda okuyan yaklaşık 80 genç izcinin eğitimlerini verdiklerini söyledi. Genç izciler Haydar Aliyev Kültür Evi içerisindeki müzeyi gezdikten sonra hatıra fotoğrafı çektirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu