Eğitim

Dijital Baba Orhan Toker Körfezdeydi

Körfez Belediyesi, kültür-sanat etkinlikleri kapsamında bu hafta “Dijital Baba” Orhan Toker’i ailelerle buluşturdu.

 

Dijital Baba Orhan Toker Körfezdeydi

Körfez Belediyesi, kültür-sanat etkinlikleri kapsamında bu hafta “Dijital Baba” Orhan Toker’i ailelerle buluşturdu. Tütünçiftlik Kültür Merkez’indeki etkinliğe katılım yoğun olurken, Körfezli aileler, dijital çağda çocuklarını doğru yönlendirmenin yöntemleri öğrendi. Etkinliğe; Körfez Belediye Başkan Vekili İbrahim Çırpan ile Körfez Kent Konseyi Başkanı Nazmi Akın’da katıldı.

 

EKRAN GÖSTERMEYECEĞİZ
Orhan Toker, ‘’Konuşamayan çocuklar var. İlkokula gidiyor, itişerek anlaşıyorlar. Kendilerini ifade etmekte zorluk yaşıyorlar. 40 dakikalık bir dersi tamamlayamayacak, dikkat süreleri olamayan çocuklar var. Otizm benzeri sanki hiç konuşamıyormuş, dışarıdan söyleneni algılayamıyormuş gibi gözüken çocuklar var. İşte bu çocuklarımız ilk 36 ay fazla ekrana maruz kalmış. Çocuklarımıza ilk 36 ay ekran göstermeyeceğiz.

KURALIMIZ VAR
Bir kuralımız var, yaşından bir çıkaracağız, kalanı 10 dakika süre vereceğiz. Yani beş yaşındaysa bir çıkardık dört, kırk dakika süresi var. Okula başlamadıysa bu süreyi ikiye bölerek, içeriğini faydalı, gelişimi destekleyici uygulamalardan belirlemek gerekir. Artık uygulamalar öyle bir bozuldu ki onun için seçilmiş şeyler izlemeli çıkan reklamlara da dikkat edilmeli” dedi.

SENİ BİLGİSAYAR KONTROL EDİYOR
Bilişimci-yazar Toker, sözlerine şöyle devam etti; ‘’Çocuk yolda durmuyor, yemek yemiyor, bizi rahat bıraksın diye eline tablet telefon verirseniz çocuk büyüdüğünde de onu arar. Yasaklamak olmuyor içerik kontrolünü uygulamalara yaptırmak çok yanlış. O zaman ne oluyor biliyor musunuz? Şu izlenimi veriyorsunuz; seni bilgisayarlar kontrol ediyor.’’

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu