Başarı

Bazen güzel şeyler tesadüfle başlar

Yeni tanıştığınız biriyle konuşmaya başlayınca bir bakarsınız sanki uzun yıllardır tanışıyorsunuz. Bilmem size oluyormu? Bazen de hayatları tesadüfler karşılaştırıyor, kimbilir belkide evrenin enerjisi sizi bir araya getiriyor.

Çevrenizde özel çocuğu olan varmı bilemiyorum, yada yaşamın içinde ne kadar farkındasınız. Son dönemlerde özellikle Down sendromu ile ilgili kamu stopları oluşturuluyor. Belediyeler güzel çalışmalar yapıyor, fırsat verildiği zaman bu çocuklarımız güzel işler çıkartıyor. Aslına bakarsanız gelişmiş  olduğunu iddia eden toplumlara baktığınızda hayatın her alanında çalışma fırsatı verilen bireyler olarak karşımızda görebilirken kendi ülkemde bunu görememek düşündürücü !

Down sendromu  21. kromozomun fazladan bir kopyasına sahip olma durumuyla karakterize genetik bir hastalıktır. Bizlerde 46 kronozon var Down sendromlu bireylerde 47 kromozom hepsi bu.

Bir empati yapın, hamilesiniz rutin testleriniz yapılıyor ve çocuğunuzun sakat yada down sendromlu olma ihtimalinin yüksek olduğu söyleniyor ne yaparsınız? Bir çok anne gibi dünyaya getirirsiniz değil mi?

Herkes için evladı çok kıymetli ama bazı insanlar için bütün çocuklar çok kıymetli ve ben bu insanların önünde saygı ile eğiliyorum. Burda acıtasyon yapmak, yada içinizi  karartmak istemiyorum. Sadece farkında olalım istiyorum, ne yapmalıyız, ne yapabilirizi bilmenizi istiyorum. Hepimiz aynı dünya da nefes alıyoruz, güler yüz, hatır sormak, korkan değilde seven bir çift gözle bakmak, görmezden gelerek değilde hayatınızın içinde yer vererek destek olmak.Yalnız değilsinizi hissettirmek. Bizelere yakışan bu  değilmidir sizce.

Kocaeli’nde de kendini Down Sendromlu bireylere adamış bir dernek var. Gölcük Down Sendromlular Derneği, emsallerinden çok farklı , gönüllü  olarak çok güzel çalışmalar yapıyorlar çıkar gözetmeksizin. Samimi ve güzel insanlar bir araya toplanmış projeler üretiyor ve hayata geçiriyorlar. Değirmendereye yolunuz düşerse Down Café’ye uğramanızı tavsiye ederim. En azından bir çay için, çorba da sizinde tuzunuz olsun. Dünyanın, ülkenin böyle güzel insanlara ihtiyazı var, aman banana demeyin emin olun kendinizi çok iyi hisedeceksiniz.

Sevginizi esirgemeyin, paylaşın, göreceksiniz herşey güzel olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu