Başarı

AKP konuştu, İYİ Parti yaptı

 

AKP iktidarının 20 yılı bulan tek başına iktidarında akılda kalan en bildik sloganlarından biri, “Onlar konuşur, AK Parti yapar” şeklindeydi. Ben bu sloganı 2023 seçimlerine çok kısa süre kala değiştiriyorum. AKP konuştu, İYİ Parti yaptı diye kullanıyorum.

AKP, 2023 seçimleri yaklaşırken kadrolarında revizyona gideceğini, son dakika istifalarıyla sarsıntı yaşamak istemediğini açıklamıştı. Özellikle aklında milletvekili aday adaylığı olan il başkanlarının son anda istifa ederek yaratacağı boşluk, çok ciddi sıkıntılar doğurabilirdi. Geçmişte bunun örnekleri de vardı. Aynı şeylerin tekrarlamaması için izlenecek yol, önceden tedbiri almak olmalıydı.
Seçime daha çok uzun bir süre varken, yaz aylarında konuşulan bir konuydu bu. Yaz bitti, sonbaharı tamamladık, kış aylarına girmek üzereyiz; iktidar kanadında bu söz havada kalmış durumda.
Kimler istifa edecek, istifa edenlerin yerini kimler alacak, kongre mi olacak, yoksa atama mı yapılacak, bu sorular hala yanıt arıyor.
İşin özeti, AKP konuştu ama icraata geçemedi.

Diğer yandan benzer sıkıntıları düşünerek, kadrolarında revizyon yapacağını açıklayan bir başka parti, İYİ Parti’ydi.
Meral Akşener, deneyimli bir siyasi lider olarak, tedbir almayı uygun gördü.
İYİ Parti yaptığı açıklamanın arkasında durdu mu? Evet, durdu ve duruyor.
En azından bildiğimiz kadarıyla Kocaeli’de bu çalışma tıkır tıkır işledi ve işlemeye devam ediyor.
İYİ Parti’yi, 2023 seçimlerinde sırtlayacak kadroların belirlenmesi için önce ilçelerde kongre kararları alındı. Milletvekili aday adayı olmak isteyen ilçe başkanlarının bu kongrelerde aday olmaması istenerek, bir yerde önleri açıldı. (Sadece İzmit İlçe Başkanı Pelin Filiz Coştur istifa edip, aday olacağını açıkladı)
Demokrasiyi tepeden inen değil, aşağıdan yukarı doğru dizayn eden anlayışın göstergesi olarak daha sonra delege seçimleri yapıldı. Delege seçimleri geçen hafta sona erdi.
Şimdi ilçelerde kongreler yapılarak, yönetimler yenilenecek ve ardından il başkanı ve il yönetimi seçimi yapılarak süreç tamamlanacak.
Baktığınızda bütün bu süreç sona erdiğinde, İYİ Parti’de aktif görev üstlenmiş il ve ilçe başkanları, yöneticilerin kafasında sadece seçimi kazanmak olacak.
İYİ Parti baştan aşağı kendini yenilemiş, seçime odaklanmış şekilde tüm kadrolarıyla hazır duruma gelecek.
AKP’de ise hala ne olacağı, kimin kalıp, kimlerin devam edeceği belli değil.
Bu durum pek alışık değil. AKP’de sistemin tıkandığı, ağır işlediğinin işaretleri gençlik ve kadın kolları atamalarında da kendini göstermişti. Aylarca gençlik kolları başkanı, kadın kolları başkanları atanmadı, yönetimleri kurulamadı.
Şimdi de milletvekili aday adaylığı sürecinde ağırdan giden birşeyler var.
Bu ay sonu itibariyle İYİ Parti’de herşey neredeyse tamamen netleşmiş olacak ama AKP’de daha neyin ne olacağı belli değil.
AKP, seçime çok kısa süre kala iç meseleleriyle uğraşır halde olursa kimse şaşırmasın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu