Eğitim

Türkiye’de tek okul

 

TS ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi  belgesini almaya hak kazanan tek okul

Milli Eğitim Bakanlığı’nca iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemini kuran okullar arasında tüm kuralları başarıyla yerine getiren M.Sinan Dereli Ortaokulu, Türkiye’de 8 okul arasında belgesini almaya kazanan tek okul olurken büyük bir başarıya imza attı.

Bölgemizde akademik ve sosyal projelerle yakaladığı başarılarla adından sıkça söz ettiren M.Sinan Dereli Ortaokul’nun başarısının sırrı ise okul Müdürü İsa Dede ve ekibi.

Millî Eğitim Bakanlığı Belgelendirme Hizmetleri Yönergesi kapsamında okullarda ulusal/uluslararası standartlarda belgelendirme faaliyetleri yürütülürken, bu kapsamda iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemini kuran okullar belgelendirme için Millî Eğitim Bakanlığına başvurmakta ve yapılan tetkikler sonucunda başarılı olan okullar belge almaya hak kazanmaktadır.  TS ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi; Türk Standartları Enstitüsü  (TSE) ve  Uluslararası Standardizasyon Kuruluşu (ISO) tarafından hazırlanmış olup dünya genelinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları için bir çerçeve oluşturmaktadır. Bu kapsamda İzmit Mehmet Sinan Dereli Ortaokulu, güvenli eğitim öğretim ortamlarının oluşturulması,  çalışan ve öğrencilerin sağlık ve güvenliklerinin en üst düzeyde tutulmasını sistematik olarak takip etmek ve güvence altına almak amacıyla TS ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemini kurmuştur.  Sistemin kurulmasıyla Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan tetkikler sonucunda Türkiye’de 8 ortaokuldan birisi ve Kocaeli’de bu belgeyi almaya hak kazanan tek okul olmuştur.

Okulun belgesini ise Millî Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen tarafından Okul Müdürü İsa Dede’ye verildi.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu