Başarı

TBPF Başkan Vekili son noktayı koydu

"Başarılarla anılmak istiyoruz"

Son günlerde gazetelerde çıkan ve bir çok sporcu, veli ile federasyonunu töhbet altında bırakan olaylarla ilgili Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkan Vekili E.Albay Atilla Yücel açıklama yaptı.

Hafta sonu Kocaeli’nde gerçekleştirilen 2023-2024 Sezonu Türkiye Şampiyonasına 19 kulüp ve 2 ferdi bölgeden olmak üzere toplam 87 sporcu katıldığını söyleyen Atilla Yücel, “Yarışmaya katılan tüm sporcuları ve antrenörlerimizi tebrik ediyorum”dedi.

Kocaeli Olimpik Buz Pisti’nin1999 yılında açıldığını ve  önemli sporcular yetiştirildiğini vurgulayan Türkiye Buz Pateni Federasyonu Yücel, “Projesi kapsamında yurtdışından antrenörler getirilerek sporcu ve antrenör yetiştirilmesi sağlandı. Bu projeden çok başarılı sonuçlar elde edildi. Uzun yıllar Avrupa ve Dünya şampiyonalarında ülkemizi temsil eden birçok sporcu bu proje kapsamında Kocaeli ilinden yetiştirilmiştir. Yine bu proje kapsamında birçok başarılı antrenör yetiştirilmiştir. Bu antrenörlerden biri olan Rana Belkıs Göçmen hoca bugünkü yarışmada senior (büyükler) bay ve bayan kategorilerinde 1. lik, junior (gençler) bay kategorisinde 3. lük, bayan kategorisinde 2.’lik, Basic Novice (Yıldızlar)erkekler kategorisinde 2. lik derecesi alan sporcuların antrenörüdür” dedi.

KOCAELİ ÇOK ÖNEMLİ

Kocaeli buz sporlarında tüm branşlarının yapıldığı nadir illerden biri olduğunu söyleyen Atillla Yücel, “Kocaeli’nin buz sporları ile ilgili potansiyelinden dolayı Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca Gebze ilçesine ikinci olimpik buz pisti açılmıştır. Bu yaz federasyonumuz da dünyanın en önemli antrenörlerinin katılımı ile Kocaeli Gebze Buz Pistinde sporcularımız için gelişim kampı düzenlemiştir. Kocaeli’nde gurur duyulacak bunca güzel projeler yapılırken, bu kadar başarılı sporcu ve antrenörler yetiştirilirken, Kocaeli buz sporları ile ilgili olarak basında bu başarılar yerine sürekli olarak bir ailenin asılsız iddiaları ile gündeme geliyor. Son olarak bu iddialar TBMM genel kurulunda Kocaeli Milletvekili Muhip Kanko tarafından dile getirildi. Türkiye Buz Pateni Federasyonu olarak bu iddialarla ilgili kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz. İlk olarak bu iddiaları TBMM de dile getiren Kocaeli Milletvekili Sayın Muhip Kanko’ yu TBMM’de ziyaret ederek konu hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirdik. Yapmış olduğumuz bilgilendirme sonucunda sayın milletvekilimiz bu iddiaların asılsız olduğu kanaatine vardığını bana beyan etti. Bu ailenin dile getirmiş olduğu iddiaları Türkiye Buz pateni Federasyonu olarak incelediğimizde, sorunların yaklaşık dört yıl önce Dinç ailesi ve Kocaeli’nde diğer sporcu aileleri arasında başladığını tespit ettik. Sporcu Aykut Eren Dinç’in babası Erkan Dinç TSK’da subay olarak görev yapmakta, asker kimliğinden dolayı oğlu Aykut Eren Dinç’e ayrıcalık yapılması gerektiğini dile getirmesi sonucu Kocaeli’nde bulunan diğer sporcu velileri ile sorun yaşamaya başlıyor. Sonra sporcunun antrenörü olan Rana Belkıs Göçmen’e baskı yaparak sporcu oğlu için ayrıcalık talebinde bulunuyor. Rana Hocadan beklediği desteği bulamayınca Rana Hocanın başarılı sporcularının tamamını hedef alarak bunlarla ilgili olarak Kocaeli Gençlik Spor İl Müdürlüğüne ve Federasyona şikayet dilekçeleri gönderiyor. Bu sporculardan biri olan olimpik kadro bünyesinde 2026 kış olimpiyatları için hazırlanan Burak Demirboğa’ yı hedef alıyor ve bu sporcu hakkında asılsız iddialarda bulunuyor. Zamanla Kocaeli Olimpik Buz Pisti çalışanları ile de aynı sorunlardan dolayı tartışma yaşıyor. Tesis çalışanları, antrenörler, sporcular ve velileri ile ilgili birçok şikayet dilekçelerini Gençlik Spor İl Müdürlüğüne iletiyorlar. Kocaeli Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün bu iddiaları araştırdığında asılsız olduğunu tespit etmesi sonucu bu defa Kocaeli Gençlik Spor İl Müdürlüğünü suçlayıcı şikayetlerde bulunuyor. Federasyona da bu konuda hem Dinç ailesi tarafından hem de diğer veliler, antrenörler tarafından birçok şikayet dilekçeleri ulaşmıştır”dedi.

Atilla Yücel konuşmasına şöyle devam etti;

“Federasyonumuz şikayet dilekçelerinin incelenmesi sonucunda Dinç ailesinin iddialarının asılsız olduğu ve Dinç ailesinin Erkan Dinç’in asker kimliğini kullanarak camia üzerinde baskı kurmaya çalıştığı kanaatine varmıştır. Dinç ailesi Kocaeli’nde birçok sporcu, antrenör, veli, tesis çalışanı ile mahkemelik olurken, Kocaeli Gençlik Spor il Müdürlüğü ile de hukuki süreçleri devam ediyor. Bir yıl önce Ankara’da düzenlenen yarışmada Federasyon As Başkanı Orhan Şahin ve Erkan Dinç arasında çıkan tartışma sonucunda Orhan Şahin ile ilgili asılsız iddialar dile getirmiş olup, bu iddialar mahkeme boyutuna taşınış ve mahkeme sonucunda Erkan Dinç’in iddialarının asılsız olduğu ortaya çıkmıştır. Yaklaşık bir ay önce yine Ankara’da yapılan bir yarışma sonunda sporcunun annesi Hicran Dinç ve babası Erkan Dinç beni hedef alarak hakarette bulumuşlardır. Şikayetim üzerine bu konu ile ilgili olarak hukuki süreç devam etmektedir.

Bu kişilerin gerek şikayet dilekçelerinde gerek savunmalarında gerekse medyaya  verdikleri beyanlarda ısrarla belirttikleri en önemli husus Erkan Dinç’in asker kimliği ve onlarla tartışan herkesin asker düşmanı olması. Beni en çok rahatsız eden husus bu kişinin sürekli olarak asker kimliğini kullanmasıdır. Çünkü ben de hem milli sporcu velisi hem de emekli asker olmam nedeniyle bu konuda çok fazla rahatsız olmaktayım. Bu ailenin dışında bu sporu yapan birçok asker çocuğu bulunmakta, hiçbirinden bugüne kadar böyle bir ayrıcalık talebi olmamakla birlikte Federasyon olarak tüm bu asker velilerimizle son derece iyi bir iletişim içeresindeyiz. Ben de emekli albayım, Türkiyenin dörtbir yanında görev yaptım. Milletin emaneti olan o şerefli üniformayı 30 yıl boyunca onur ve gururla üzerimde taşıdıktan sonra emaneti gerçek sahibi olan milletime lekesiz bir şekilde iade ettim.

Hiçbir asker yaptığı görevle ilgili olarak bir ayrıcalık talebinde bulunmaz. Hatta askerler sivil ortamlarda bile örnek tutum ve davranışlar sergilemek zorundadır. Biz asker milletiz, bu millet askerini sever ve baş tacı yapar. Asker de milletinden aldığı bu gücünü vatan savunması için kullanır, milletine karşı değil.

Maalesef ben bu kişide bir askerde bulunması gereken bu özellikleri göremedim. Ayrıca görev başındaki bir askerin Kocaeli’nde bulunan birçok STK ve siyasi parti teşkilatları ile bu kadar yakın ilişki içerisinde olmasını ve bu ilişkilerini kullanarak asılsız iddialarını medyada yayınlatmasını hayretle karşılamaktayım.

Kocaeli’nde buz sporlarının böyle asılsız iddialar yerine başarılı projeler ve başarılı sporcuları ile gündeme gelmesini umut ediyorum”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu