Başarı

KOTO seçimlerinden Millet İttifakı ders çıkarmalı

 

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) meclis üye seçimi 9 Ekim’de tamamlandı. Başkan Necmi Bulut’un mavi listesi, bol reklam harcaması yapan İbrahim Bıyıklı’nın sarı listesini 25-0 gibi bir sonuçla ezip, geçti.
Bu sonuç üzerine daha önce bir yazı kaleme alıp, geniş bir değerlendirme yapmıştım.
KOTO’da göreve seçilen yeni meclis geçen hafta bu sefer kendi içinde önce yönetim kurulunu, sonra meclis başkanını seçti.
Bu seçimler de en az, Necmi Bulut-İbrahim Bıyıklı yarışı kadar konuşulacak ve ilgi çekiciydi.
Çünkü bu seçimler, KOTO’nun yeni dönemde siyasette hangi tarafa daha yakın olacağının da bana göre göstergesiydi.
Necmi Bulut’un siyasi görüşünü, hangi tarafta olduğunu bilmeyen yoktu. Ama Mavi Liste bu kadar net değildi.
Necmi Bulut, MHP kökenliydi de, Mavi Liste’de CHP, İYİ Parti, AKP gibi diğer partilerden isimler de vardı. Bu nedenle meclis başkanı seçimi ve yönetim kuruluna alacağı isimler nasıl olacaktı merak konusuydu.
Bana göre Necmi Bulut ezici zaferin verdiği öz güvenle hem meclis başkanını, hem de yönetimini tam da istediği gibi şekillendirdi.
Hem meclis başkanını, hem de yönetim kurulunu kendi siyasi görüşüne uygun hale getirdi.
Yönetim Kurulu’nda AKP’li ve MHP’li isimlerin ağırlıkta olduğunu kendisini ilk ziyarete gelenlerin AKP İl Başkanı ve MHP İl Başkanı olmasından da anlayabilirsiniz.
Meclis başkanlığı seçimini de yine siyasi görüşle yaptığı kanaatindeyim.
Meclis Başkanlığı seçiminde Hüseyin Gezer ve Yaşar Can yarıştı. Hüseyin Gezer, 42-30 seçimi kazanarak meclis başkanı oldu.
Hüseyin Gezer, daha tarafsız bir duruş sergileyip, renk vermemeye çalıştı. Ama Yaşar Can’ın özellikle yakın çevresiyle verdiği fotoğraflar, O’nu Millet İttifakı’na yakın gösterdi.
Şöyle ki, benim takip edebildiğim kadarıyla Yaşar Can’ın meclis başkan adayı olduğunu ilk duyuran İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in Basın Danışmanı Cem Şakoğlu oldu.
Şakoğlu, Yaşar Can’la sarılmış bir fotoğrafını sosyal medyasına koyarak, “KOTO Meclis Başkanımız Yaşar Can” diye ilan etti.
Bu fotoğrafı gördüğümde açıkçası seçim benim açımdan daha heyecanlı hale gelmişti bile.
Çünkü Cumhur İttifakı’na yakınlığı ile bilinen Necmi Bulut’un, CHP’li Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in en yakın adamının “Adayımız” dediği Yaşar Can’a karşı tutumunu merak ediyordum.
Necmi Bulut geri adım atmadı. Takiye yapmadı, Yaşar Can’a karşı da tavizsiz yaklaştı.
Aslında hem Cem Şakoğlu’nun hem de Yaşar Can’ın bu şehrin değerli iki ismi olduğunu ve yıllardır tarafsız bir çizgide durduğunu düşünüyorum.
Ne var ki, Cem Şakoğlu İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e Basın Danışmanı olduğundan bu yana, Fatma Hanımı partisinden daha şiddetli ve sert bir dille savunaya başladı. Bunu yaparken de tarafsız kimliğini kaybetti. Bu iyi mi oldu, kötü mü oldu, ortaya çıkan sonuç üzerinden muhataplarının bileceği iştir.
Cem Şakoğlu, belki Yaşar Can’ı desteklerken bu durumu hiç aklına getirmedi, kendisiyle olan yakınlığından dolayı bu paylaşımı yapıp, açıkça desteklemişti ama ne KOTO Meclis Üyeleri ne de toplum bunu böyle okumadığı için, bu fotoğrafın 12 farklık yenilgide etkili olduğunu, Cumhur İttifakı’nın meclis başkanlığı seçimini de kazanarak bu süreci tamamladığını düşünüyorum.
Şimdi bu sonuç üzerinden şu yorumu yapmak gerekiyor.
Millet İttifakı, gelecek yıl yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerde umudunu ekonomik gelişmelere bağlamış durumda.
Esnaf kan ağlıyor, ekonomi berbat diye feryat ediyor ki, yaşananlar ortada. Haksız da değiller.
Ama gelin görün ki, sanayinin başkenti olan Kocaeli’de, 18 binden fazla esnaf üyesi olan KOTO’da Cumhur İttifakı hiç fire vermeden bütün seçimleri tereyağından kıl çeker gibi kazanmış durumda.
Esnaf kan ağlıyor, mevcut sistemden şikayetçiyse, Necmi Bulut bu seçimden nasıl daha güçlenerek çıktı, tablo bu hale nasıl geldi, bana göre sadece İbrahim Bıyıklı değil, Millet İttifakı temsilcilerinin de oturup düşünmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu