Başarı

KOTO seçimleri üzerine

KOTO seçimleri üzerine

Kocaeli Ticaret Odası’nın (KOTO), 4 yıl arayla yapılan meclis üye seçimi geçen hafta tamamlandı.
Mevcut Başkan Necmi Bulut, bir kez daha rakibi karşısında fire vermeden, 25 komitenin tamamında, üstelik büyük farkla kazandı.
Bu sefer ki rakibi İbrahim Bıyıklı’nın, 4 yıl önce aynı şekilde yarışı kaybeden Erdoğan Yılmaz’dan en büyük farkı, reklam bütçesini çok ama çok yüksek tutmasıydı.
Tanıtım için sağlam reklam parası harcadı.
Ama doğru bir strateji izlemediğini, kendini iyi anlatamadığını kendisi de kabul ediyor. Yanlış yönlendirildi. Sonu Erdoğan Yılmaz gibi oldu.
Diğer taraftan, Necmi Bulut’un üst üste bu zaferleri sadece ayak oyunları yaparak, seçimi manipüle ederek kazandı şeklinde açıklamak da kolaycılık olur.
Böyle olsa 4-5 katı fark çıkmazdı, bu kadar reklam parası harcayan rakibi en azından kendi meslek grubundan seçilerek meclise girmeyi başarırdı.
Ortada bir ekip işi olduğu, sevgi olduğu, Necmi Bulut’a güven duyulduğunu kabul etmek gerekir.
Bu seçim üzerine daha çok şey yazılıp, söylenebilir.
Ama hep buz dağının görünen kısmını konuşuyoruz gibi geliyor bana.
Halbu ki, suyun altında dönen bir ilişki yumağı var ki, anlamakta ve çözmekte zorlanıyorum.
İsim vermeden özetlemeye çalışacağım ama konuyu yakından takip edenler zaten ne demek istediğimi çözecektir.

1)- Mesela bir grup var. Necmi Bulut’a bu yarışta yara açmak istediler ve O’nu, Gazeteci Güngör Arslan cinayeti sanıklarıyla yakın ilişkisi var diyerek vurmaya çalıştılar.
Hatta Bulut’un çok yakında soruşturma kapsamında sıkıntılı günler geçireceğini ima ettiler ve hala bunu savunduklarını da görüyorum.
Öyleyse neden aynı taraf gibi durdukları Necmi Bulut’u hedef tahtasına koydular, merak ediyorum.

2)- Başka bir grup daha var. Onlar da cinayet davasında kendilerini Güngör Arslan’dan yana gösteriyorlar. O’nun hakkını savunuyor görünüyorlar. Ama onlar da Necmi Bulut’un rakibi İbrahim Bıyıklı’nın kaybetmesi için çalıştılar.
Bu kişilerin bir ara Necmi Bulut’la şahsi sorunları olduğunu da biliyoruz.

Öyleyse şimdi ne değişti de, hem kendi meseleleri, hem de Güngör Arslan davası bu seçimde ikinci planda kaldı? Hepsi bir kenara itilip, Necmi Bulut lehine pozisyon alındı bunu da merak ediyorum.

İşin ilginç tarafı bu kadar karmaşık gelen bir ilişki yumağına rağmen, koskoca KOTO seçimi bahsettiğim bu grupların atışmaları etrafında döndü durdu.

Dediğim gibi, buz dağının altında bilinmeyen, anlaşılamayan çok konu var. Çözebilen, anlayan lütfen bana da anlatsın. Biz şimdilik böylesine puslu bir ortamda, çok net, kimsenin aklında soru işareti bırakmayacak şekilde bir zafer elde eden Necmi Bulut ve ekibini tebrik edip, İbrahim Bıyıklı’ya geçmiş olsun dileklerimizi yollayalım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu