Başarı

Kırıkkale ve İslami Değerler Külliyesi görülmeye değer

Uluslararası Race 2.2 bisiklet yarışlarını için gittiğimiz Kırıkkale’de 3 gün boyunca şehri gezme imkanı bulduk. Türkiye Bisiklet Federasyonu As Başkanı Bahattin Akyön’ün ve Kırıkkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ercihan Çakmak’ın misafir perverliği mükemmeldi. Cam Teras’ta Tarihi Çesnigir Kalyonu izlemek keyif vericiydi. Dünyaca ünlü ama Türkiye’de çok tanınmayan Kralların ressamı Rahmi Pehlivanlı evi görülmeye değer, mutlaka daha çok tanıtılmalı ve herkes tarafından bilinmeli.
Beni en çok etkileyen ise, As Başkan Bahattin Akyön’ün hayaliyle hayata geçirdiği İslami Değerler Külliyesi.
Türkiye’de maketlerle İslam tarihini anlatması bakımından ilk olma özelliği taşıyan müzede Kabe’nin kuruluş aşamaları, Peygamber Efendimizin hayatı maketlerle ve sinevizyon gösterileri ile izleyicilere sunuluyor .

İçerisinde ‘Asrı Saadet Müzesi’, ‘Mescidi Rağbet’, ‘Kuran Kursu’ ve ‘Kütüphane’ gibi bölümlerin bulunduğu dev eserde hem ibadet hem eğitim hem de müze gibi hizmetler bir arada . Anadolu’nun en büyük ve güzel camilerinden birinin de içinde bulunacağı külliyede, modern ve klasik mimari bir arada kullanılarak, aynı zamanda mimari bir şaheser ortaya çıkarılmış.

Gökyüzünden bakıldığında Arapça ‘Allah’ lafzının görüldüğü külliyede 33 bölüm bulunuyor. O nedenle mutlaka gidilip görülmeli. Bu eseri hayata geçiren Başkan Bahattin Akgün’ü tekrar tebrik ederim.

Kırıkkale halkına gelince, şehir merkezinde gezerken ve alışveriş yaparken özlenen Anadolu insanını görebiliyorsunuz. Huzur buluyorsunuz. Umarım kalbi güzel, esnaflığı güzel insanlar hep varolurlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu