Etkinlik

KBFT, 23 Nisan’da Hakkaniye Köyü’nde kutlamalara katıldı

 

Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Topluluğu Derneği, Kocaeli Kent Konseyi ve Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi  “23 Nisan 23 Çocuk ve 23 Fotoğraf Projesi” kapsamında 23 Nisan 2022 Cumartesi günü İzmit’in Hakkaniye Köyü’ndeki bayram törenine katıldı. Sabah saatlerinde köye gelen fotoğrafçılar, bir yandan bayram törenlerini başından sonuna kadar izleyip fotoğraflandırırken bir yandan da burada “fotoğraf atölyesi” çalışması yaptı.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında İzmit’in Hakkaniye Köyü İlkokulu bahçesinde düzenlenen çocuk şenliğine civar köylerden okul servisleriyle gelen çok sayıdaki ilk ve ortaokul öğrencisi, velileri, okul öğretmenleri ve Hakkaniye Köyü sakinleri katıldı. Atatürk’ün yurt ve dünya çocuklarına armağan ettiği bu anlamlı bayramda törenler saygı duruşu ile başladı. İstiklal marşının okunuşu ile günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından etkinliklere geçildi. İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin yanısıra anasınıfı öğrencilerinin de katılımıyla gerçekleştirilen kutlama programında günün anlam ve önemini yansıtan rontlar, dans gösterileri ve yarışmalar yer aldı.

Etkinlikler adeta bir şenlik havasında gerçekleşti. İzleyen anne ve babalarla her yaştan erişkin hem gurur duydu hem de çocukları büyük bir keyifle izledi. Törenler ve anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen “halat çekme müsabakası”, “balon patlatma müsabakası”, “yumurta taşıma yarışı”, halk dansları gösterileri ve çeşitli oyunlar oldukça eğlenceliydi ve bu durum da izleyenlerin oldukça güzel vakit geçirmelerini sağladı.

KBFTD üyeleri, Kocaeli Kent Konseyi ve Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisinden katılımcılar da çocuklara bu anlamlı günlerinde eşlik ettiler. Proje doğrultusunda her yaş grubundan öğrenciye vizörden bakma fırsatı verildi. Aynı zamanda “fotoğraf çekmeyi öğretme ve öğretilenleri uygulama atölyesi” gerçekleştirildi. Atölye çalışmaları sırasında KBFTD üyeleri kendilerine ait fotoğraf makinelerini çocuklara verdiler ve nasıl kullanılacağını öğrettiler. Ayrıca Fujifilm den günlük olarak alınan fotoğraf makinesi de çekimlerde kullanıldı. Hemen her yaştan ilk ve ortaokul öğrencisinin katılım gösterdiği atölye çalışması KBFTD yönetiminin  “23 Nisan’da 23 Çocuk 23 Fotoğraf” başlığı altında tasarlayıp oluşturduğu bir projeden doğdu. Atölye çalışmasının ilk aşaması olan fotoğraflamayı öğretme ve çocukların fotoğraf çekmesi süreci böylelikle gerçekleştirilmiş oldu. Çocuklar fotoğraf makinesini tanıdılar, nasıl kullanılacağını öğrenip pratik yapma şansı buldular. Çekim çalışmaları süreci oldukça eğlenceli geçti. Projenin bundan sonraki aşamasında çocukların çektiği fotoğraflar KBFTD üyeleri arasından belirlenen bir ekip tarafından seçilecek, seçilenlerin baskıları gerçekleştirilecek ve bunlardan bir sergi açılacak. Projenin Sergi aşamasında da Kocaeli Kent Konseyi ve Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi de destek sağlayacak.

Hakkaniye Köyü’nde güzel ve anlamlı saatler geçiren KBFTD üyelerine, teşekkür eden okul idarecilerine, KBFTD yöneticileri de kendilerine böyle bir şans verilmesinden dolayı müteşekkir olduklarını belirttiler. Ve dernek üyeleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden kendilerine tahsis edilen otobüsle İzmit’e döndü.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu