Başarı

İyi de, Sayın Katırcıoğlu o fotoğraftaki AKP’lilere ne diyeceğiz?

Marmara Kars Ardahan Iğdır Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (KAISİAD) önceki gün üyelere yönelik kahvaltı programı vardı.
Benim de çok yakın olduğum, sevdiğim arkadaşım Özden Kılıç Çağlayan yönetimde, İletişim Komisyon Başkanlığı yapıyor. Sağolsun, davet etmişti ama bir süredir griple boğuştuğum için gidemedim.
Kahvaltıya siyasiler de davet edilmiş.
İktidar, muhalefet ayırt etmeden herkese davet yapılmış.
Burada amaç, iş insanlarının sorunlarını gündeme getirmek, siyasilerle iş dünyası arasında köprü kurmaktı.
Ancak biz iki gündür bu buluşmanın sonunda çekilen hatıra fotoğrafını konuşuyoruz.
AKP’li Radiye Sezer Katırcıoğlu’nun toplu fotoğrafa girmeyerek mevkidaşı İYİ Partili Lütfü Türkkan’a gösterdiği tepkiyi tartışıyoruz.
Radiye Hanım, geçmişte şehit yakınına küfrettiği gerekçesiyle Lütfü Bey’le aynı fotoğraf karesinde yer almak istemediğini söylemiş. Israr edilmiş, ikna olmamış.
Radiye Hanım daha sonra gazetelere konuşmuş. Demiş ki, “Ben şehit ailelerine hakaret etmiş bir şahsiyetle aynı fotoğraf karesine girmem. Bu Anadolu toprağını bize vatan yapan her bir şehidimiz bizim önemli değerimizdir. Şehitlerin ailesi bize emanettir. Şehitlerimiz bizim kutup yıldızımızdır. Onlara gelecek her olumsuz söze, hakarete ve özellikle küfre karşıyız. Bununla ilgili duruşumuz ve tavrımız nettir. STK ortamı olması sebebiyle orada kavga ortamı oluşsun istemediğim için konuşmak istemedim. Çok ağır şeyler söyleyebilirdim ama bizim siyasi terbiyemiz izin vermedi. Aynı duyarlılığı tüm vatandaşlarımızdan bekliyoruz”.
Radiye Hanım’ın yaptığı açıklamayı saygıyla karşılıyorum. Ama bu sözlerin ardından o toplantıda çekilen hatıra fotoğrafına baktım, gözlerime inanamadım.
Radiye Hanım, vatandaşı kendisiyle birlikte aynı tepkiyi göstermeye davet ederken orada, o toplantıda partili arkadaşlarının Lütfü Türkkan’la yan yana gelip, hatıra fotoğrafı çektirdiğini gördüm.
AKP Milletvekili Cemil Yaman ile Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın adına vekili Yaşar Çakmak en önde, Tahsin Tarhan ve Türkkan’ın yanında poz vermiş. Üstelik de çok mutlular!
Bu fotoğrafa, bu fotoğrafta yer alan partililerine Radiye Hanım ne diyecek? Biz bu durumu nasıl algılayacağız? AKP içinde şehit yakınlarına hassasiyet gösterenlerin yanında, hiç umursamayanlar da var mı diyeceğiz?
Madalyonun diğer tarafından bakalım, Cemil Yaman ile Yaşar Çakmak bu açıklama üzerine Radiye Hanım’a ne diyecek?
Bana göre Radiye Hanım, hem kendini, hem arkadaşlarını, hem de partisini zamanlamasını iyi ayarlayamadığı bu tepkisiyle çok zor durumda bıraktı. Beylik laflar ederek puan kazanacağını düşündü ama tam tersi oldu.
Aslında bu ikili arasında zaten bir gerilim, tartışma vardı. Keşke Radiye Hanım, hiç şehit ailesi meselesine girmeden, ‘Ben Lütfü Beyle karşılıklı çok atıştım. Şimdi o sözlerin üzerine bir de yan yana fotoğraf vermeyi kendime yediremem’ deseydi.
Ya da olacakları önceden sezip, toplantıdan erken ayrılsaydı.
Veya, Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya’dan Suriye’ye, İran’dan İsrail’e dün kavgalı, askerimize silah sıkmış, sıkanlara destek olmuş ne kadar ülke varsa onlarla bir araya geliyor, ben de orada, ortam gereği Lütfü Bey’le yan yana gelmek zorunda kaldım deseydi.
Siyaset bir miktar ön görü, bir miktar tecrübe gerektiriyor. Radiye Hanım ikinci dönemini tamamlamak üzere olan bir milletvekili. Hala hesap hataları yapması, duygularına esir olmasu çok şaşırtıcı geliyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu