Başarı

Duayen Gazeteci Mustafa Bağdiken’e meslekte 50. Yıl Onur ödülü

Birçok başarılı gazeteciyi yetiştiren ve döneme damgasını vuran çok önemli habere imza atan duayen gazeteci Mustafa Bağdiken Ankara Üniversitesi İletişim Vakfı’nın Meslekte 50. Yıl Onur Ödülü’nün sahibi oldu.

Ulusal ve yerel basında uzun yıllar başarılı çalışmalara imza atan Kocaelili duayen gazeteci Mustafa Bağdiken, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Vakfı’nın Meslekte 50 .Yıl Onur Ödülleri Töreni’nde bu yıl ki ödülün sahibi oldu. Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi İletişim Fakültesi’nde geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen törende, gazeteciliğin yanı sıra radyo, sinema, reklam ve halkla ilişkiler dallarında 50 yılını dolduran iletişim ustalarına ödül verildi. Gazetecilik mesleğinde 212 sayılı yasadan 50. yılını dolduran, 29 yıldır sürekli basın kartı sahibi olan Mustafa Bağdiken, geleceğin gazetecilerinden ödülünü aldı. Geçmiş dönem Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan Mustafa Bağdiken, yerel ve ulusal basında görev yapan birçok başarılı gazeteciyi yetiştirmiş ve döneme damga vuran birçok önemli habere imza atan bir isim olarak biliniyor.

MUSTAFA BAĞDİKEN KİMDİR?
1952 yılı Kocaeli Gölcük doğumlu olan Mustafa Bağdiken, mesleğe 1973 yılında Gölcük’te yayınlanan yerel Doğuş Gazetesi’nde başladı. Bir süre sonra Kocaeli’den İstanbul’a geçerek birçok gazetede görev alan Bağdiken 1974-1976 yılları arasında Kıbrıs’ta da görev yaptı. Bağdiken, 12 Eylül askeri darbesinin ardından Gölcük’te sıkıyönetim mahkemelerini izlerken, bir rüşvet çarkı ile ilgili yaptığı haber nedeniyle gözaltına alındı. Hürriyet Gazetesi de haber doğru olmasına rağmen bir süre yasaklandı. Bunun ardından Hürriyet’in Çukurova Temsilciliği olan Adana’da görevlendirildi. Beş yıl sonra 1987’de merkez talimatıyla Hürriyet Haber Ajansı’nın Kocaeli Bürosu’nu kurdu. İki kez sahip değiştiren gruptan, son sahip değişikliği öncesi 2016’da ayrıldı. Bağdiken şu anda NOKTA Medya bünyesindeki Nokta Gazetesi’nde köşe yazıları yazmakta ve NOKTA TV de Tarihe Yolculuk adlı programda canlı yayın konuklarını ağırlamaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu