Etkinlik

Deniz Festivali dolu dolu geçti

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 1. İzmit Körfezi Deniz Festivali, birbirinden özel etkinlik, söyleşi, oyunlar ve balık tutma yarışmasıyla hafızalara kazındı.

Deniz Festivali dolu dolu geçti

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl birincisi gerçekleştirilen İzmit Körfezi Deniz Festivali, vatandaşlara keyifli dakikalar yaşattı. Gölcük Yüzbaşılar Sahilinde gerçekleştirilen etkinlikte aileler en fazla balığı yakalamak için ter döktü.

DENİZ FESTİVALİ

İzmit Körfezi’nin çevresini ileri biyolojik arıtma tesisleriyle çeviren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezini eski günlerine döndürüyor. 30 bin yavru balığı denizle buluşturan Büyükşehir Belediyesi, bu yıl ilk kez İzmit Körfezi Deniz festivalini gerçekleştirdi.

 

VATANDAŞLAR İLGİ GÖSTERDİ

Gölcük Yüzbaşılar Sahilinde gerçekleştirilen 1. İzmit Körfezi Deniz Festivaline Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer katıldı. Festivalde Kocaeli Sportif Olta Balıkçıları ve Doğa Koruma Derneği, Nicomedia Su Sporlari ve Su Altı Avcılığı Spor Kulübü, KO-MEK, İZAYDAŞ ve Teknopark stant kurdu.

ÇOCUKLAR İÇİN FARKLI ETKİNLİKLER

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen festival vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Alana gelen ailelerin birlikte vakit geçirmesi için etkinlik alanları oluşturuldu. Çocuklar kendileri için hazırlanan şişme oyun grubu alanında eğlendi. Ayrıca alanda çocuklara ücretsiz macun, pamuk şekeri, dondurma ve yemek ikramı yapıldı.

BİLGİ PAYLAŞIMI

Berk İpek, Savaş Dursun ve Soner Birgül, sportif balıkçılık ve deniz kültürü ile alakalı tecrübelerini 1. İzmit Körfezi Deniz Festivaliyle paylaşma fırsatı buldu. Vatandaşla bir araya gelen ünlü balıkçılar, merak edilen soruları cevapladı.

 

KONSERE BÜYÜK İLGİ

Festival kapsamında Fung İstanbul Grubu konser verdi. Tamamı geri dönüştürülmüş malzemelerle üretilen enstrümanlarla yapılan müzik büyük ilgi gördü. KO-MEK usta öğreticileri müzik grubu da festivalde sahne aldı.

ÇEVRE BİLİNCİ AŞILANIYOR

İzmit Körfezi Deniz Festivaliyle çocuklar başta olmak üzere vatandaşlara çevre bilinci aşılamak için çalışmalar yapıldı. Nicomedia Su Sporlari ve Su Altı Avcılığı Spor Kulübü üyelerinin festival öncesi su altından çıkardıkları atıklar festivalde sergilendi. Ayrıca alana kurulan akvaryumla su altı canlılarının tanıtımı yapıldı. Zeliha Sunal tarafından tasarlanan ve 3700 atık pet şişe toplanarak hazırlanan balık heykeli de festivalde büyük ilgi gördü.

 

ATIKLAR TOPLANDI

Büyükşehir 1. Deniz Festivalinde çevre vurgusu yapıldı. Alana seyyar mobil atık getirme merkezi kuruldu. Festivale gelen vatandaşlar yanında getirdikleri pil, elektronik, bitkisel atık yağ ve geri dönüştürülebilir atıkları seyyar mobil atık getirme merkezine teslim etti. Ayrıca alana çocuklara geri kazanılabilir atıkları kaynağında ayrı toplama bilinci oluşturmak amacıyla ‘geri dönüşüm potası’ kuruldu. Çocuklar getirdikleri plastik başta olma üzere tüm atıkları potadan geri dönüşüm kutusuna attı. Çocuklara etkinlik sonunda çeşitli hediyeler verildi.

 

LRF BALIK TUTMA YARIŞMASI

İzmit Körfezi Deniz Festivali sonunda aileler arası LRF oltayla balık tutma yarışması düzenlendi. Yarışmanın açılış atışını Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak ve Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer yaptı. Açılışın ardından 150 ailenin katıldığı yarışmada vatandaşlar balık tutarak en fazla puanı toplamak için kıyasıya yarıştı. Yarışmada 5 balık 63 puan ile Kerem Örün birinci, 12 balık 59 puan ile Yüsra Binbir ikinci, 7 balık 45 puan ile Furkan Budak üçüncü oldu. Yarışmada en büyük balığı ise Servet Hızır yakaladı.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu