Etkinlik

Başkan Büyükakın, İzmit’teki Sivil Toplum Kuruluşlarıyla bir araya geldi

Başkan Büyükakın: YEDEP’in bütçesini 15 milyon liraya çıkaracağız 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Sivil Toplum Buluşmaları kapsamında organize edilen toplantıda İzmit’teki Sivil Toplum Kuruluşlarıyla bir araya geldi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu ve Genel Sekreter Yardımcıları Gökmen Mengüç, Sadık Uysal ve Hasan Aydınlık’ın da eşlik ettiği toplantıda konuşan Başkan Büyükakın, “Devletlere yönelik, sosyolojiye yönelik bu değişimler aslında sivil toplumun yapısını da değiştirmeye başlıyor. Daha hızlı hareket edebilen başka odak noktalarına, başka ilgi alanlarına yönelen yapılarda ortaya çıkmaya başlıyor ve oraya doğru gidiyor” ifadelerini kullandı.

“ŞEHRİN BİR ÜST KİMLİĞİNİN OLMASI GEREKİYOR”

Başkan Büyükakın, yeni sosyolojinin ve yeni ekonomik yapının beraber yaşama kültürünün parçalandığı yapıları ortaya çıkardığına dikkat çekerek, “Bu kadar farklılaşmanın bir arada tutulabilmesi için şehrin bir üst kimliğinin olması gerekiyor. Şehirde geldiğiniz yerin kültürüyle yaşamanın yanında o şehre de üst kültürle bağlılık kurulması, şehir ve şehirde yaşayanlarla başka bir ilişki geliştirilmesi gerekiyor. Bunun sağlanması için şehrin kendisinin bir marka olarak yönetilmesi, şehri bir yerde görmemiz ve o üst kimliğe dair bir şeyler söylememiz gerekiyor. Bizim her birimizin tek tek çabalarının o şehre dair üst kimlik yaratması, o şehrin bir hedefe doğru yönlenmesi gerekiyor.” diye konuştu.

“YEDEP’İN BÜTÇESİ 15 MİLYON LİRA”

Kocaeli Kent Konseyi’nin Sivil Toplum Kuruluşlarına yönelik hazırladığı Yerel Destek Programı (YEDEP) hakkında bilgi veren Başkan Büyükakın, şunları söyledi: “Bu kentin gerek katılımının gerek kültürünün devam etmesi için çocuklar, gençler, yaşlılar, kadınlar ve engellilerle projeler yapmanız için fon kullandığınız bir mekanizma oluşturduk. Kent Konseyi üzerinden bunu serbest bıraktık. Değerlendirme mekanizması üniversitedeki hocalarımız tarafından yapılıyor. Belediyeden herhangi bir müdahale söz konusu değil. Hocalarımız oradan bakıp değerlendiriyorlar. Biz de fonun kullanımına imkan sağlıyoruz. Geçtiğimiz yıl başladık ve 5 milyon lira kaynak ayırmıştık. Önümüzdeki yıl YEDEP’in bütçesini 15 milyon liraya çıkaracağız. Sivil Toplum Kuruluşları buradan kaynak kullanabilecekler.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu