Başarı

Vefa ve ahlak

 

Vefa nedir?

Sözlükte “bir şeyi yerine getirmek, sözünde durmak, bağlılık” anlamına gelir. Arapça kökenli bir kelime olduğundan, pekçok Arapça deyimde de kullanılmıştır.
Örneğin, Katre-i Vefa vardır: Kıymet vermek, değer bilmek, aldığını, hissettiğini, yaşadığını unutmamak anlamına gelir.
Vefa Borcu vardır: Kendisine yapılan iyiliklere karşılık, günü geldiğinde o iyiliği yapana yardım etmeyi ifade eder.
Ahde Vefa vardır: Verdiği sözde durmak anlamına gelir.
Vefa, iyiliktir. İyiliği hayatına kılavuz edinenler bu yüzden vefalı insanlardır.
Vefanın gerçek anlamını bırakıp, yalnızca İstanbul’da bir semt adı olarak kullananlar da vardır. Bu kişilere de vefasız denir. İyiliğin karşıtı kötülük olduğunu göre, vefasız kişilerin pek de hayırlı olmadıklarını ifade edebiliriz.
Devam edelim…
Ahlaklı olmak de önemli bir meziyettir ve çoğu insan taşıyamaz bunu. Ahlak, eşine, dostuna, sevdiklerine olduğu kadar insanın kendine de dürüst olmasını getektirir.

Fırsatçılık, üçkağıtçılık, sevdiğini sırtından hançerlemek ahlaklı insanların işi değildir…
Arkadaş ve dost ayrımı da vardır hayatımızda. Birlikte güzel vakit geçirdiğiniz insanlardır arkadaş. Elbette hayat onlar olmadan çekilmez. Sayılarında sınır yoktur. Ama bir de dost dedikleriniz vardır. Onlar bir elin parmaklarını geçmez. Sırrınızı, acınızı, hüznünüzü, sevincinizi paylaşırsınız dostlarınızla. Yeri gelir kalbinizi, yeri gelir lokmanızı paylaşırsınız dost kabul ettiklerinizle. Dost edinmek zordur, bulduğunuzda değerini bilirseniz, servettir.
Dilimize yer etmiş bir cümle daha vardır: Cahil cesareti. Boyundan büyük işlere kalkışana denir. Oysa yedikleri haltı eline, yüzüne bulaştırdıktan sonra kendileri için uydurdukları bir kılıftır.
Ahlaksız, vefasız ve hatta nankörlerin sığındığı limandır cahil cesareti.
Diyeceğim o ki, sevgili dostlar; Allah vefalı, ahlaklı, sözüne bağlı dostlar çıkarsın karşınıza.
Acıdığınız, kolladığınız, kefil olduğunuz insanlarla sınamasın sizi.
Bugün biraz içimi döktüm sizlere. Etrafımızı giderek saran, kuşatan, boğan cahil cesaretine bürünmüş insanlara vefayı, ahlaklı olmayı, dostluğu hatırlatmaya çalıştım.
Dilerim başarabilmişimdir. Dilerim hayatlarının bundan sonraki bölümlerinde, her nerede ve kimle olurlarsa olsun, başlarına gelecek kötü olayların sorumlusunun aslında kendileri olduğunu unutmasınlar istedim.
Kendimizi korumamız lazım bu tür insanlardan. Ama tavsiyemdir, siz siz olun, fazla fedakarlık yapmayın. Maalesef günümüzde fazla fedakarlık, fazla vefasızlıkla karşılık buluyor. Acıma, acınacak duruma düşersin sözü karşımıza çıkıyor. Yüreğinizi, evinizi, çevrenizi ne olur bu tür insanlardan uzak tutun.
Gereğinden fazla fedakarlıktan kaçının. Etrafınızda vefalı, ahlaklı, sözünün eri insanlara yer açın.
Sağlıcakla kalın..

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu