Etkinlik

Tülüce’den mükemmel fotoğraflar

Fotoğraf sanatçısı Ahmet Remzi Tülüce’nin “Torlukçular” fotoğraf sergisi sanatseverleri buluşturdu.


Doktorluğunun yanı sıra fotoğrafa olan tutkusunu akademik anlamda taçlandıran Dr. Ahmet Remzi Tülüce, yıllara uzanan çalışmalarını çıkardığı kitap sonrası açtığı fotoğraf sergisini sanatseverlerin beğenisine sundu.


Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Topluluğu Derneği’nin yeni başkanı Dr. Ahmet Remzi Tülüce’nin önceki gün İzmit Tarihi Tren Garı Sanat Galerisi’nde açtığı “Torlukçular” fotoğraf sergisine yoğun ilgi vardı. Başta derneğin bir önceki başkanı Kemal Kaya olmak üzere dernek üyelerinin yanı sıra sanata ilgi duyanlar sergideydi.


Toplam 32 siyah-beyaz fotoğraftan oluşan sergi ilgiyle izlenirken eserlerin sahibi Tülüce, uzun yıllara dayanan “Torlukçular” fotoğraf çalışmalarını; kitabından sonra bu kez de birebir görselleriyle paylaştı.
Tülüce yaptığı konuşmasında; “Bir zamanların vazgeçilmez enerji kaynağı olan odun kömürünün zaman içerisinde kullanım alanları azalmıştır. Geçmiş dönemlerde ısınma araçlarının vazgeçilmez yakıtı olan odun kömürü, günümüzde eski günlere göre daha özgül amaçlarla kullanılmaktadır. Ülkemizde geleneksel hale gelmiş olan ve “Mangal kültürü” olarak adlandırdığımız yeme-içme alışkanlıklarımızın vazgeçilmez enerji kaynağı olan odun kömürü çoğunlukla imalathanelerde üretilmektedir. Ancak ülkemizin çeşitli bölgelerinde sınırlı sayıda üretici geleneksel yöntemlerle odun kömürü elde etmeyi sürdürüyor. Torlukçular fotoğraf çalışması 10 yılı aşan bir sürede birçok kez gerçekleştirilmiş fotoğraf çekimlerinde elde edilen fotoğraflardan bir seçki ile ortaya çıkmıştır. Geleneksel yöntemlerle odun kömürü elde edilmesini ve torlukçuların (Odun kömürü üreticilerinin) bu süreçteki çabalarını bir ölçüde yansıtmayı amaç edinmiştir” dedi.

KBFT Derneği’nin yeni başkanı Dr. Ahmet Remzi Tülüce, Torlukçuluğun nasıl zorlu bir süreç olduğunu anlattığı kısa konuşmasının ardından sergiyi gezmeye gelenlere çektiği fotoğrafların aşamalarını aktardı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu