Etkinlik

Tiyatro Kasabası, gösterileri depremzedeler için yaptı

Gişe geliri depremzedelere bağışlanacak

2014 yılından beri “Kocaeli’den Dünyaya” sloganıyla tiyatral faaliyetlerini sürdüren, ulusal ve uluslararası festivallerde ilimizi temsil eden Tiyatro Kasabası, 27 Mart Dünya Tiyatro Gününü okuma tiyatrosu ile kutlarken gişe gelirini ise AFET Bölgesine bağışlayacak.

SDKM Oda Tiyatrosu’nda düzenlenen 2023 Dünya Tiyatro günü ulusal ve uluslararası bildiriler okunduktan sonra Firuze Engin’nin yazdığı CAMBAZIN CENAZESİ adlı oyun okuma tiyatrosu biçiminde sunuldu.

Oyun; Bir sahil kasabasında yaşayan insanların, kurdukları küçük hayalleri ve bu hayallerin sebep olduğu çıkar hesapları… Çıkar hesaplarının, aile ilişkilerini nasıl etkilediğini, değerlerin nasıl altüst olduğunu gösteren kentsel dönüşümün komik hikâyesi. Kasabanın kentsel dönüşüme gireceği hakkında söylentiler çıkar ve bu konu, kasabalılar arasında konuşulmaya başlanır. Cambaz Rasim, bir sabah vefat eder. Ölmeden önce kasabalılara evlerini, arsalarını kentsel dönüşüm için satmamalarını tembihleyen Cambaz Rasim’in defin işlemleri sürerken kasaba halkı da bir yandan kasabanın geleceği hakkında fikirler yürütmeye başlar… Anlatı tiyatrosu biçiminde ve tek perde komedi olan oyunun oyuncuları Derya Alan, Ömer Ardaman, Şeymanur Canatan, Merve Çalık, Burak Sefa Dalkılıç, Yaşar Ahmet Enşen, Çiğdem Keşmer, Sibel Tığlı oyunun dramaturgu Kemal Keşmer, Oyunun yönetmeni ise Şebnem Telci Dereli.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu