Etkinlik

Kocaeli Bilnet Okulları’ndan kariyer günlüğü

 

Özel Kocaeli Bilnet Fen ve Anadolu lisesi, öğrencilerini ilgi duydukları meslekler ile tanıştırmak, onların bu meslekler hakkında bilgi edinmelerini sağlamak, motivasyon, farkındalık ve hedef belirlemelerine yardımcı olmak amacıyla 27 Nisan 2023 Perşembe günü okulun konferans salonunda “Geleneksel Kariyer Günleri” etkinliğinin 2.’sini düzenledi.

Kariyer günü etkinliğine; İç Mimar Esra YAKABAĞ, Klinik Psikolog Zeynep Melihşah İNCE, Bilgisayar Mühendisi Cemil BARMANBERK; Diyetisyen Yağmur Damla AYAZ, Genel Cerrah Volkan TEMİ; Yüksek Mimar Ömer YEŞİLDAL; katıldı. Öğrenciler meslekler hakkında merak ettikleri soruları konuklara yönelttiler, soru ve cevap şeklinde gerçekleşen etkinlikte geleceğin meslekleri, yapay zeka, tasarım, doğru ve dengeli beslenme, kaygıyı yönetme gibi güncel konular konuşuldu.

Bilgisayar Mühendisi Cemil BARMANBEK’e yöneltilen sorulardan biri de “Yapay Zekâ bu kadar hızlı gelişirse yakında insan gücüne ihtiyaç kalmayacak mı? “ oldu. Cemil bey “Yapay Zekânın da bir insan tarafından tasarlandığının unutulmaması gerektiğini, yaratıcı düşünme gücüne gelecekte de ihtiyaç olduğunu anlatarak öğrencilere ; mutlu olacakları, kendilerini ifade edebilecekleri mesleklerde çalışırlarsa her zaman iş imkanı bulabileceklerini ” söyledi.

İç Mimar Esra YAKABAĞ; İç mimarlık mesleğini seçmek isteyen öğrencilere iç mimarlığın hayal gücü, güçlü insan ilişkileri ve mekanları üç boyutlu düşünebilme yeteneklerine hitap ettiğini, empati gerektiren bir meslek olduğunu anlattı.

Klinik Psikolog Zeynep Melihşah İNCE; özellikle sınav sürecini yönetme, kaygı gibi konularda öğrencilerin sorularını yanıtladı. Sınav anında kaygı yönetimi ile ilgili kullanabilecekleri pratik bilgiler verdi.

Yüksek Mimar Ömer YEŞİLDAL; Mimarlık mesleğini seçmek isteyen öğrencilerin çizim ve geometri yeteneklerine sahip olmaları gerektiğini, hayal ettiğini kâğıda çizerek dökmenin öneminden ve mimarlık mesleğinin dünyadaki yerinden bahsetti.

Diyetisyen Yağmur Damla AYAZ; aynı zamanda sporcu beslenmesi konusunda uzman olduğunu anlatarak, Beslenme ve Diyetetik bölümü dersleri hakkında da öğrencileri bilgilendirdi. Öğrencilerle sağlıklı beslenme üzerine konuştu.

Genel Cerrah Volkan TEMİ; Doktorluk mesleği ve TUS sınavı ile ilgili soruları yanıtlarken, İngilizce bilmenin doktorlar için önemini de vurguladı.

Söyleşi havasında geçen etkinlikte konuklar özellikle öğrencilere hayallerinin peşlerinden gitmelerini, geleceğin onlar olduğunu ve çalışarak her şeyin başarabileceklerini vurguladı.

Etkinlik sonunda Lise müdür yardımcıları; Tülay AYDOĞMUŞ ve Ensar ÖRGÜÇ tarafından konuklara katılım belgeleri ve TEMA bağışları takdim edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu