Etkinlik

Kılıçdaroğlu: Yerel medyaya pozitif ayrımcılık yapılmalı

Kılıçdaroğlu: Yerel medyaya pozitif ayrımcılık yapılmalı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Marmaris’te düzenlenen Anadolu Buluşması – Yerel Medya Çalıştayı’nın kapanışında konuştu. CHP lideri Kılıçdaroğlu, yerel medyaya pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu daha sonra çalıştaya katılan basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU ANADOLU BULUŞMASI – YEREL MEDYA ÇALIŞTAYI’NA KATILDI
Basın meslek örgütlerinin katkılarıyla Marmaris Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen çalıştaya 60 ilden yaklaşık 300 gazeteci katıldı. Çalıştaya Kocaeli Medya Mensupları Cemiyeti Başkanı Bahar Kaymakçı Erdoğan da katıldı Çalıştayın kapanış gününde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir konuşma yaptı.“Doğru habere ihtiyacımız var” diyen Kılıçdaroğlu, “Gerçeklerin acı olduğunu ama mutlaka ortaya çıkacağını gazeteci arkadaşlarım ifade ettiler. Bizim doğru habere ihtiyacımız var. Bizim sağlıklı ve tutarlı eleştiriye ihtiyacımız var. Biz bazen kendi dünyamızda kendimizi yeteri kadar sorgulayamıyoruz. Hatalarımızı, yanlışlarımız göremiyoruz. Hatalarımızı ve yanlışlarımızı dillendirecek olan sizlersiniz.” dedi.
TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu’na günün anısına radyo hediye etti
ANAYASA’DA DÖRDÜNCÜ GÜÇ OLMALI
Basının Anayasa’da dördüncü güç olması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Anayasa değişikliğinde dördüncü güç olarak medyayı koyalım. Olmalı. Medyanın çok önemli bir güç oluğunu hepimizin bilmesi gerekiyor. Politikacıların alkışlardan hoşlandığı ifade edildi. Ben aksi görüşteyim. Politikacıların en çok eleştiriye ihtiyaç duymaları gerektiğine inanıyorum. Gazeteciliğin yaşanan sorunları iktidara aktaran bir organ olduğunu bilmemiz lazım. Politikacıların alkışa değil sağlıklı tutarlı eleştiriye ihtiyacı var. Bizim de hatalarımız olabilir, ama bize hatalarımızı bağımsız olarak bildiren medya olursa aynı hataları tekrar etmeyiz.” diye konuştu.
YEREL MEDYAYA POZİTİF AYRIMCILIK
Yerel medyaya pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: “Basın İlan Kurumu’nun fiyat tarifeleri de siyasi iktidarın iki dudağı arasında, onun da değişmesi lazım. Basın İlan Kurumu’nun yerel medyaya pozitif ayrımcılık yapması lazım. Yerel medyanın bazen çalışanlarına ücret ödemekte zorluk çektiğini biliyoruz.
Medyada sendikalaşma zorunlu olmalı. Medya çalışanı patronuna karşı da haberinin arkasında durma gücüne sahip olmalı. Ama ücret sendikacılığı değil. Gazeteci yakaladığı haberi özgürce yazabilmeli. Patron şu haberi yazma dediği zaman da ‘hayır haberi yazmalıyım’ diyebilmeli. RTÜK’ün yeniden yapılandırılması lazım. Siyasetçilerin sayısı çok, minimum yapılabilir. Medya kurumlarının temsilcilerini sayısı artırılmalı. Objektif kurallara uygun reyting ölçüm sistemini gelmesi lazım. Bedava ilanlar var. Sağlık Bakanlığı, diğer kurumların. İlan veriyorsanız, bunun bedelinin de ödenmesi gerekiyor.” Dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu