Etkinlik

KBFT’dan sezon sonu sergisi

KBFT Sezonun son sunum ve söykesşisini  “DİLSİZ ŞAHİTLER” çalışmayı gerçekleştirdi.

Pandemi sonrası sezona hızlı başlayan ve her hafta 4 etkinlik hedefleyen KBFT, bu haftaki söyleşi programında fotoğraf sanatçısı Hüsna ALTIN ve Edebiyatçı Yazar İlknur BALIKCI’yı misafir etti.

Giriş konuşmasını KBFT başkanı Dr. Ahmet Remzi TÜLÜCE’nin yaptığı etkinlik yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.

Ortak olarak yürütülen proje, Anadolu’nun 8 ayrı ilinde ve farklı mekânlarında, birbirinden bağımsız çekilmiş fotoğraflardan ve gerçek hayat hikâyelerinin yer aldığı öykülerden oluştu.
Projenin fotoğraflarını Fotoğraf Sanatçısı Hüsna ALTIN çalıştı, öyküleri ise Edebiyatçı-yazar İlknur BALIKÇI kaleme aldı.
Projede toplam 60 adet fotoğraf karesi mevcut, 30 kare fotoğrafın öyküsü yazıldı. Sadece 13 kare fotoğraf ve öyküden oluşan görsel ve işitsel bir sunum haline getirildi. Çalışmalarda insan hayatı, yaşanmışlıkları, özlemleri, çileleri, beklentileri, hayalleri ve içinde bulunduğu ruh hali tek bir karede yansıtılırken, fotoğrafların hiçbirinde insan kullanılmadı, insan, yaşanılan mekândan alınan tek bir kare ve üzerine yazılan öykü ile izleyicinin hayalinde canlandırması ve fotoğrafa odaklanması amaçlandı.
Edebiyat ve Fotoğraf Sanatı bu proje ile bir araya getirilerek izleyicide güçlü bir etki bıraktı.

KBFT son fotoğraf sergisi etkinliğini Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile ortak yürüttüğü “CEDİT” projesi ile tamamlayacak. Bu projede 20 dernek üyesi 1 yıl boyunca sürekli olarak kentsel dönüşüm alanı olan Cedit mahallesini görüntüledi. Yürüyüş yolu üzerinde 110 fotoğraftan oluşacak sergi ise merakla bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu