Başarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Sancaklı’nın yakınlığı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Sancaklı’nın yakınlığı

Baştan belirteyim, bir gençlik şöleni dönüşü yaşanan trafik kazasında üç üniversite öğrencisi, Sudenaz Akkuş, İlayda Karakoca ve Ömer Faruk Küçük’ün hayatını kaybetmesi büyük bir trajedidir.
Üzülmemek, kahrolmamak mümkün değil.

Üç ateş Kocaeli’ye, Sakarya’ya ve Konya’ya düştü.
Cenazelerde çekilen fotoğraflara bakıyorum, üç yavrucağın da ailesi perişan, yıkılmış, bitmiş durumda.
Nasıl kahrolmasınlar ki, gözünden bile sakındıkları kuzuları hayatlarının baharında talihsiz bir kazada yaşama veda ettiler.
Allah sabır versin. Allah yardımcıları olsun.
Şimdi bu üç gencecik insanın ölümü üzerine sosyal medyada tuşların başına geçip de kendini birşey sanan tiplerin yazdıklarını okuyunca kan beynime sıçrıyor.
Siz nasıl insanlarsınız demekten kendimi alamıyorum.
Neymiş efendim, Cumhurbaşkanının peşine gittikleri için suçlularmış.
Yazıklar olsun. İnanın, sizinle aynı havayı soluduğum için utanıyorum. Bu iğrenç yorumları okuyunca sosyal medyaya da lanet okuyorum. Keşke hiç hayatımıza girmeseydi de, bu iğrençlikleri bilmeseydik, görmeseydik, duymasaydık.
Siyasi parti liderleri, bu partililerin ilimizdeki temsilcileri ise tam tersine bu acıyı birlikte göğüsledi.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener başta olmak üzere, herkes anında başsağlığı mesajlarını yayınladı.
İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız, kazada hayatını kaybeden öğrencilerden Sudenaz Akkuş’un Kartepe’deki cenazesinde ön saftaydı. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in de Kartepe’ye kadar gittiğini ve alana giremediğini duydum.

Elbette en önemlisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Sudenaz’ın cenazesine bizzat katılıp, tabutun başında dua ettirmesi, acılı anne-babaya taziye dileklerini iletmesiydi. Büyük bir vefa örneği gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenazeden önce ilimizde çok önemli bir törene daha katıldı. Gölcük Tershanesinde yapımı tamamlanan yeni tip Hızır Reis denizaltısının havuza indirilirken, Selman Reis isimli 3.denizaltının ilk kaynağı atıldı.

Türkiye’nin kendi imkanlarıyla yeni nesil, uzun menzil 2.denizaltısını suya indirmesi, 3.sünün inşasına başlaması çok önemliydi de, benim dikkatimi bir konu daha çekti.
İktidar ortakları açısından Erdoğan’ın yanında bulunmak, O’na yakın durmak çok önemli!
Bir yerde prestij meselesi, güç gösterisi.

Gölcük’teki tören fotoğraflarını bu gözle iyice taradım.
Gördüklerime çon şaşırdım.
Erdoğan’ın, denizaltıların inşasında çalışan işçilerle verdiği toplu fotoğrafta bir yanında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, diğer yanında MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı var. AKP’lilere bakıyorum, her iki uca savrulmuş.
Saffet Sancaklı ile bir dönem araları pek iyi olmayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, eski bakan Fikri Işık, diğer milletvekilleri Erdoğan’ın çok uzağında kalmış.
Havaalanındaki karşılama töreninde de Büyük Birlik Partisi temsilcileri boy gösterirken, AKP’lileri zar zor seçiyoruz.
Bu bir strateji mi, yoksa spontone gelişen bir durum mu bilemiyorum. Ama ittifakın en büyük ortağı adına törende hazır bulunanlar Erdoğan’ın yanına yaklaşmakta zorlanırken, ittifakın küçük ortaklarının neredeyse Erdoğan’ın koluna girecek kadar yakın olmaları, dikkat çekici bir durum gibi geldi bana.
Siyasetten çok iyi anladığım söylenemez. Ama mesleki bir özellik, fotoğrafların dilini iyi çözerim.
Bu görüntüye göre Cumhur İttifakı ortakları arasında AKP’ye göre küçük ortakların daha etkin hale geldiğini, itibar kazandığını söyleyebiliriz.
Bu etki, nereye kadar uzanıyor, hangi avantajlar yaratıyor, hangi olanaklar sağlıyor doğrusu çok merak ediyorum.

Sadece bir fotoğraftan bu sonuç çıkar mı, diyebilirsiniz. Ama bu fotoğrafın askeri bir törende görüntülendiğininde unutmamak gerekir.

Son bir not daha eklemek istiyorum.
Hem Gölcük’te, hem de Kartepe’deki cenazede AKP’nin en eski ismi; hem il başkanlığı, hem milletvekilliği yapmış ve şimdi de Derince Belediye Başkanı olan Zeki Aygün’ü gözlerimiz aradı. Aygün, neden orada değildi? Neden katılmadı, bunu da buradan sormak isterim.

***

Erşan Kuneri ve Kandıra yazıma gelen tepkiler

Cem Yılmaz’ın son film dizisi ile ilgili yazdığım “Erşan Kuneri ve Kandıra” başlıklı yazıma çok sayıda dönüş aldım.
Bu kadar çok okunduğumu inanın ben de farkında değilim.
Olumlu ya da olumsuz. Benimle görüşlerini paylaşan tüm okuyucularıma buradan sonsuz, kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum.
Erşan Kuneri film dizisinde “Kooperatif Kemal” bölümü çok beğenilmişti. Bu filmin Kandıra’da çekildiğini hatırlatmıştım. Birçok izleyici bu detaya dikkat etmemiş. Bu filmin şehrimizle bir bağı olması herkesi mutlu etmiş gözüküyor.
Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan’a buradan sesleniyorum. Bu enerjiyi reklama, tanıtıma dönüştürmek sizin elinizde. Danıştığınız kişiler mutlaka vardır. Oturup, biraz kafa patlatın, bu fırsatı kullanın. Benden söylemesi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu