Spor

Buz sporcuları bakan ve validen yardım istiyor

Kocaeli Buz Sporları’nda sıkıntı büyüyor
Artistik Buz Pateni Milli Sporcuları Burak Demirboğa, Furkan Emre İncel ve Zeynep Naz Doğan Kocaeli Olimpik Buz Sporları Salonu’nda bir sporcu ailesi tarafından psikolojik şiddete maruz kaldıklarını söyleyerek basın açıklaması yaptı. Sporcular psikolojil şiddetin sona ermesi için Bakan ve Validen yardım istedi.
Son günlerde gündemde olan ve FİFA Kokartlı Hakemimiz Halil Umut Meler’ e yapılan şiddeti kınadıklarını söyleyen sporculat, “Şiddet sadece fiziksel değil psikolojik olarak da yapılıyor”dedi. Sporcular, kendilerini ve antrenörlerini antrenmanlar esnasında sürekli olarak sporcu ailesinin kendilerini videoya alıp, fotoğraflarını çektiğini iddia ederek, “Kimsenin olmadığı alanlarda ise küfür ve hakaret eden bir sporcu velisi (anne ve baba) düşünün. Bu konu ile ilgili hukuki olarak da gerekli girişimde bulunduk. Bunları yaptığı yetmiyormuş gibi aksi yönde sosyal medya da fake hesaplarla ve yazılı ve görsel basın yolu ile iftira ve karalama yapmak suretiyle sürekli olarak bizlere mobing yaptığı gibi sporcu çocuklarını da ifşa ederek asıl kendi çocuklarını kendisinin istismar ettiğini düşünmekteyiz. Özellikle yarışmalar öncesinde bu olayları arttırarak devam etmekte ve bizlere psikolojik olarak şiddet uygulamaktadır. Devletimiz Buz Pistinde tüm performans sporcularına aynı imkanları vermekte, milli sporculara ek olarak imkanlar sunmaktadır.  Şuan da bizler bu hafta sonu yapılacak olan Türkiye şampiyonasına hazırlanmaktayız. Biz artık bu konuda yetkililerden bir adım atılmasını bekliyoruz” dedi.Sporcular Türkiye’ nin en iyi Antrenörlerinden birisi olan Rana hocaları ile çalışmalara devam ettiklerini söyleyerek, “Kocaeli olarak yıllardır Artistik Buz Pateni Sporunda Hocamız sayesinde öncü şehir olduk ve olmaya devam ediyoruz. Adı geçen sporcunun ilk kez milli olmasını sağlayan o dönemde antrenörlüğünü yapan Rana hocamızdır. O süreçten başlayan bildiğimiz kadarıyla 7 farklı antrenör ile çalışmıştır. Ancak ailenin bir çoğu ile ya karakolluk ya da bürokratik şikayetleri nedeni ile bu antrenörlerin çalışmalarını sonlandırdıklarını bilmekteyiz. Ailenin sürekli olarak Tüm antrenörleri suçlayıp ne yapmaya çalıştıklarını anlayabilmiş değiliz. Başta Rana hocamızı olmak üzere bize yardım eden diğer tüm antrenörlerimizin de bu durum moral motivasyonlarını bozmaktadır. Ne bizim ne de Antrenörlerimizin sporcu ile hiçbir dertleri ya da sıkıntıları bulunmamaktadır”dedi.

İDDİLARI ASILSIZ ÇIKTI
Son günler de yine yerel basında yanıltıcı haberler yaptırarak hem kendisinj hem de ailesini töhmet altında bıraktığını söyleyen Burak Demirboğa, “Ne çeteciliğimiz kalmış, ne de çocuk istismarcılığımız. Biz bu konu ile ilgili de hukuki yollara başvurumuzu yapacağız. Adımı ve ailemin adını kullanarak yaptırdığı gazete haberinde bir gazi kızı ve askeri memura el kaldırdığımı ve soruşturma geçirdiğimi belirtmiş. Evet ne yazık ki bana atılan bu iftira için benim savunmamı istediler. Allah’ tan olayın gerçekleştiğini iddia ettikleri yerde kamera bulunduğundan yapılan kamera kaydı incelemeleri sonucunda bunun yalan ve iftiradan ibaret olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bile ne zamandır psikolojik olarak şiddet gördüğümün ispatıdır. Bir de hala bunu marifetmiş gibi yazdırtmaktadır. Aynı zamanda bu aile benim ve ailemin asker düşmanlığı yaptığımızı iddia etmektedir. Ailenin babası bir asker, bunu bu yüzden üstüne basarak birkaç kere söylemişler. Ben bir Milli Sporcu olarak Ay yıldızımızı yurt dışında yıllarca organizasyonlarda temsil ettim ve başarılar elde ettim.  Bizler TÜRK’ üz ve TÜRK’ lüğümüz ile övünen insanlarız. Türk’ lerin manevi ve kültürel olarak vatanını savunmak için görev yapan tüm personelleri bağrımıza basarız. Metehan’ dan tutun Fatih Sultan Mehmet’ lere Nice Eşsiz Komutanlara, Ülkemizin kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ten Şanlı  Mehmetçiğimize kadar tüm askerlerimize saygı ve minnet duyan insanlarız. Bizi Hiçbir kimse ya da güç asker düşmanı ilan edemez! Kaldı ki biz o şerefli üniformaya en küçük kötü söz ettirtmeyiz.Bu baba ise askerliğini kullanarak aynı zamanda tesise üniforma ile gelerek bana ve tesis personellerine tehditler savurmuştur. Yine bir gün beni kameraya çektiği esnada kendisini uyardığımda bana “ben askerim, istediğimi yaparım, kimseye de hesap vermem” demiştir. Bu durumdan sonra tesis personele gidip şikayette bulunduğum zaman tesis personeli de aynı şekilde cümleler sarf ettiğini “adam asker biz bir şey yapamıyoruz” demişlerdir. Yine bu asker baba antrenman yaptığım esnada tribünden küfür ederek sözlü tacizde bulundu. Bunun hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulundum”dedi.
Burak Demirboğa sözlerine şöyle devam etti;
“Şahsın mesleği defalarca tarafımıza üstü kapalı tehdit olarak kullanılmıştır. Aynı asker baba; Federasyon Başkan Vekilimiz Atilla YÜCEL ile de geçen aylarda Ankara’ da yapılan bir yarışma esnasında tartışma yaşayarak hakaretler ettiler. Atilla YÜCEL emekli bir Albay. Ömrünün teröristler ile mücadele etmekle geçtiğini biliyorum. Atilla YÜCEL Aynı zamanda en son yapılan uluslararası yarışmada 3 olan Milli bayan bir sporcunun babasıdır. Her kendisiyle tartışan ya da suç duyurusunda bulunan kişileri asker düşmanı ilan eden bu şahıslar Atilla Yücel’ i de bu şekilde suçlayabilecek mi?
 İlimiz CHP Milletvekilimiz Prof.Dr. Muhip KANKO’ ya da yalan yanlış bilgiler sunarak, vekilimizin meclis kürsüsünden yapmış olduğu konuşmasında aileme ve Federasyonumuz hakkında yanlış bilgiler aktarmasına sebep olmuştur. Sonrasında Sayın Vekilimizi bir çok kişi belgeleri ve şahitleri ile bilgilendirilmiş, benim de annem ile görüşmüştür. Kendisi buz pistine gelip bizleri de dinleyeceğini ve durum hakkında bilgi alacağını anneme söylemiştir. Ancak henüz gelmemiştir.
Bu yaşadığımız psikolojik şiddetin fiziksel şiddete dönmeyeceğinin garantisini kim verebilir? Ben Artistik Buz Pateni branşına 20 yılını vermiş, son 6 yılın Büyükler Türkiye Şampiyonu, Ülkemi Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında temsil etmiş ve 12 Uluslararası madalyaya sahip bir sporcuyum. Sıradaki hedefim olan Olimpiyatlar için çalışmalarıma Rana Hocam ile birlikte Kocaeli İzmit Olimpik Buz Sporları Salonu’nda devam ediyorum. Olimpiyat hedefimizi gerçekleştirmek için çalışmalarımıza engel olmaya çalışan bu aile için Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Sayın Gençlik ve Spor Bakanımızdan, Sayın Milli Savunma Bakanımızdan ve Sayın Valimizden yardım talep ediyoruz”dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu