Başarı

Aksaray Konseyi

Evliyalar şehri Aksaray’da Konsey

Değerli KOCAELİ ÖZEL okuyucuları.
Beni tanıyanlar, yakın dostlarım iyi biliyor. Ama bu yazılarım sayesinde ulaştığım binlerce yeni okurumu da bilgilendirmek isterim. Kocaeli’de çeyrek asra yakın -ki, bunun neredeyse tamamı muhabir olarak, haber peşinde koşmakla geçmiştir- gazetecilik hayatım boyunca doğruyu, adaleti, kamunun menfaatini düşünerek çalıştım.
Meslektaşlarıma her zaman saygı duydum. Karşılığında tek beklediğim, birbirimizi anlamak oldu.
Meslektaşlarımın hakkını, hukukunu savunmak adına geçmişte Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yönetimine davet edilerek, görevler aldım. İyi günlerimiz, kötü günlerimiz oldu. Anlaştığımız, anlaşamadığımız noktalar yaşandı. Bütün bunları geride bırakarak, şimdi Kocaeli Medya Mensupları Cemiyet Başkanlığı görevini devam ettiriyorum. Sözün özü, böyle bir sorumluluğum da bulunmakta.
Cemiyetimiz aynı zamanda gazetecilerin en büyük meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Federasyonu’na (TGF) şehrimizdeki tek üyesidir.
TGF çok faal, ülkenin her yerinde ses getiren bir birlik. Benim de katıldığım son toplantısı Aksaray’da yapıldı.
TGF Aksaray Temsilcisi ve Yeşil Doğa Derneği Genel Başkanı Abdulkadir Ay’ın mükemmel ev sahipliğinde gerçekleşen bu toplantının mesleğimiz açısından önemli bir sonuç bildirgesi de yayınlandı. Sizlere buradan da bu bildirgeyi paylaşmak istedim. Dilerim, her gün birbirini yemek için uğraşan, giderek ne kadar sıradan ve güçsüzleştiğinin farkına varmayan meslektaşlarımız da okur ve kendilerine bir sonuç çıkarır.
Bu arada bizlere birer fidan hediye edip, bu fidanları Aksaray’da toprakla buluşturan Abdülkadir Ay başkanımıza huzurunuzda da teşekkür ediyorum.
AKSARAY KONSEYİ SONUÇ BİLDİRGESİ
Türkiye’nin örgütlü en büyük basın kuruluşu TGF olarak; Türk Cumhuriyeti Devleti’nin milleti ile bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve devrimlerinden vazgeçilmeden Cumhuriyete ve Demokrasiye olan inancımızı bir kez daha yineleyerek, basın ve ifade özgürlüğü ile düşüncenin önüne konmak istenen tüm engelleri aşmaya kararlıyız.
Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurul toplantısında, resmi ilan fiyatlarına yapılan yüzde 100 oranındaki zam kararı ile son yıllarda sıkıntı içinde yaşam savaşı veren yerel gazete sahiplerine düşük faizli kredi imkanlarının verilmesi kararlarını olumlu bulduğumuzu ve TGF’nin bu konudaki çaba ve arzularını tam olarak karşılamada memnuniyet verici bir gelişme olarak gördüğümüzü paylaşmak isteriz. Ayrıca; BİK Genel Kurulunda Anadolu Basın Temsilcilerinin seçiminde vekalet sisteminin değiştirilerek, gazete sahibinin bizzat bu konudaki seçime katılması, ya da bünyesinde çalışan bir gazetecinin kendisine vekalet etmesi kararını da, daha adil bulduğumuzu bildirmek isteriz.
Bu konuda BİK Genel Müdürü başta olmak üzere tüm emeği geçenlere BİK’de başlatılan adaletli uygulamalar için teşekkürü borç biliriz.
Sorunların bir türlü çözülemediği, gazetecilikle ilgisi olmayan kişiler tarafından ‘’Kimin Gazeteci’’ olduğuna karar verilmesi uygulamasının sona erdirilmesini, Basın Kartları Komisyonu’nda da aynı uygulamanın ve adaletin sergilenmesini bekliyoruz.
Televizyon ve radyolar için ayrı Yasa çıkarılırken, İnternet Gazeteciliğinin Basın Kanunu’na adapte edilmesini hala kabullenemiyoruz. Bu kararın altında yatan; Anadolu’da yazılı basının yok edilerek, dijital medyanın yaratılması gerçeğini de göz ardı etmeden, internet gazetelerine de adil olarak yazılı basında olduğu gibi bekleme süresi uygulanmasını, asgari kadrolarla istihdam yaratılmasını da beklediğimizi;
Anadolu’da yerel gazetelerde çalışan gazetecilerin asgari ücretin ve açlık sınırının altında maaş ve ücret aldığı gerçeği doğrultusunda; 5593 sayılı Basın Yasası’nda gerekli değişiklikler yapılarak gazeteciler için ayrı bir asgari ücret düzenlenmesini, BİK denetimlerinin sıklaştırılarak istihdama büyük engel teşkil eden naylon kadrolara izin verilmemesini beklemekteyiz.
Yine çuvaldızı kendimize batırarak okura olan saygımız ve ödevimiz nedeniyle; tarafsız yayıncılık, habercilik konusunda, kopyala-yapıştır ajans haberciliğinden vazgeçilmesini, gazeteciler olarak kendimize çeki düzen vermek zorunda olduğumuzu ve en önemlisi de meslek örgütlenmesinde bölünmeye son vermemiz gerektiğini hatırlamalıyız.
Doğaya, çevreye ve insana olan saygısını her fırsatta dile getiren Türkiye Gazeteciler Federasyonu; Yeşil Doğa Derneği ile imzalanan “Türkiye’nin Etrafı Yemyeşil Dağlar” protokolü ile toplantılarını gerçekleştirdiği illerde ve gazeteciler cemiyetlerinin kendi illerinde tüm vatan topraklarını ağaçlandırma projesini hayata geçirmiştir.
TGF olarak sorunlarımızın birlik-beraberlikte çözüleceği inancımızı bir kez daha yineleyerek; gerçek meslek örgütlerimizi, siyasetçilerin oyunlarına gelmeden, kandırılmadan, böl-parçala yönet oyunlarına inanmadan bir araya gelmeye, konuşmaya birbirimizi yemek yerine birlikte hareket etmeye davet ediyoruz. Kimsenin tam yetkili olmadığı, fikirlerin tartışılarak ortak aklın ve çözümün birlikte bulunacağı bu birliktelik bizleri zayıflatmak yerine güçlendirecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu