Başarı

Mutlu bayramlar

 

Hepimizin dilindedir ‘’Bizim çocukluğumuzun bayramları. O eski günleri’’ nasıl özlemle anlatırız hatıralarda kalan o günleri…Neden eskidiler? Nasıl eskittik?…

Farkındamısınız toplum olarak birbirimizden nasıl da uzaklaşıyoruz. Birbirine korku ve önyargı ile bakan, sabırsız, şiddet yanlısı bir toplum olduk çıktık. Eskiden mutluyduk, sakindik, kötülük bilmezdik, güven vardı. Birbirimize güvenirdik, endişe etmezdik çok özlüyoruz değilmi?

Peki çok mu zor? Günaydın demek, birbirimize gülümsemek, mahalledeki yaşlı teyzeyi görünce taşıyamadığı poşetleri taşımasına yardım etmek yada otobüste görmezden gelmek yerine yer vermek, saygılı olmak, sokak hayvanlarını korumak, onlara eziyet etmemek, sabahın köründe alt komşuyu düşünerek temizliğe kalkışmamak, çocuklarımıza sevmeyi öğretebilmek, yerlere tükürmemek, yaşadığın yeri temiz tutmak, piknik alanlarında çöpleri bırakıp gitmemek, araba camından küllük boşaltmamak…gibi sizde eklemeler yapabilirsiniz, ne kadar çok değilmi ? Bütün bunlara dikkat edebilsek ve çocuklarımıza öğretebilsek.

Bunları hangi ara kaybettik biz? Korkuyorum çünkü ŞİDDET hayasızlık, saygısızlık, normalleşmeye başladı. Dünya büyüyor, çağı yakamalıyız, modernleşiyoruz, hepsi iyi hoşta kaybettiklerimiz…

Önümüz bayram, ne olur herkes birbirine iyi bayramlar dilesin, kapıya gelen çocuklara bolbol şeker versin, yardımlaşsın, bir garibi sevindirsin. Hayatlarınızı anlamlı ve iyi bir şekilde yaşamak,  yaşam içinde yaptıklarınızla doğru orantılıdır.

Unutmayın ki bir yaşamın değeri dokunulan hayatlarla ölçülür. Hep mutlu olun sevgi dolu olun ve çocuklarınıza da öğretin.

Hepinize neşe dolu mutlu bayramlar…

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu